| Meme10Memu a întrebat:

E departe zero ca infinitul daca 1 trebuie sa fie impartit la infinit ca sa ajunga la zero?

48 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Raspuns sters 3

| Apokales a răspuns:

Infinitul este doar o teorie matematica. Spune-mi ceva real care sa fie infinit! Ceva palpabil, ceva concret.

| Meme10Memu explică (pentru Apokales):

Spatiul. Timpul. Unu spunea ca daca universul ar fi infinit ar fi lumina peste tot. Dara acela a omis ca oamenii nu pot vedea toate sursele de lumina din spatiu doar pentru simplul fapt ca sunt prea departe. Un LED care e prea departe nu poate fi vazut fara ca acesta sa se indeparteze cu o viteza insumata mai mare decat viteza luminii.

| Apokales a răspuns (pentru Meme10Memu):

Spatiul nu este infinit, iar timpul nu exista, animalele nu constientizeaza timpul, doar omul pare sa tina cont de aceasta iluzie.

| Inferno a răspuns (pentru Apokales):

"Spatiul nu este infinit,"

Pe ce te bazezi?

| Meme10Memu explică (pentru Inferno):

Cred ca se bazeaza pe expansiunea universului. Cand m-am referit la spatiu am ignorat materia. Spatiul nu are nevoie de materie ca sa existe. Mai jos de constanta Planck nu mai e materie sau energie-masa ci doar energie in intervalul (0, constanta Planck) iar in acest interval putem vorbi de timp. Tot ce e in mate-fizica sunt simple conventii sau aproximari ale omului. Pana la urma nu stim nici ce e spatiul sau timpul.

| Apokales a răspuns (pentru Inferno):

Pe faptul ca nu exista infinitul in realitate, simplu laughing. Este doar o teorie matematica. Nu-s pasionat de stiinta, asa ca n-am sa vin cu o teorie genial elaborata de cine stie ce savant. La fel si timpul, este o minciuna, o iluzie, animalele nu constientizeaza timpul.

| Inferno a răspuns (pentru Apokales):

"nu exista infinitul in realitate"
Pe ce te bazezi cand spui asta?

| Apokales a răspuns (pentru Inferno):

Pe faptul ca nu exista infinitul in realitate. Tu ce contra argument ai?

| Inferno a răspuns (pentru Apokales):

TheOracle:
- Nu exista infinitul in realitate.

Inferno:
- Pe ce te bazezi cand spui asta?

TheOracle:
- Pe faptul ca nu exista infinitul in realitate.

Mai are sens sa discutam? Eu spun ca nu.

| Meme10Memu explică (pentru Inferno):

Cred ca vrea sa spuna ca negatia nu trebuie dovedita ci doar afirmatia. Dar si negatia tot afirmatie e.

Ori in dex nu se specifica faptul ca afirmatia nu include negatiile. Si negatia e tot o parere, o afirmatie.

https://dexonline.ro/definitie/afirma%C8%9Bie
AFIRMÁȚIE, afirmații, s. f. Declarație, susținere a unei păreri (exprimată cu tărie).

Asadar si negatia si nenegatia are nevoie de dovada.

Subiecte precum existenta sau nonexistenta infinitului, existenta sau nonexistenta Lui Dumnezeu, a extraterestrilor, etc.

| Apokales a răspuns (pentru Inferno):

"Tu ce contra argument ai?" by TheOracle;)
Poti demonstra ca exista infinitul in afara unei teorii matematice? Nu poti. Exista doar in teoriile matematice.
Ia ca exercitiu acest paradox:
Ai de facut 100 de metri pana la moara, sa zicem, si ii parcurgi in 100 de secunde. Din cei 100 de metri faci jumatate, din jumatatea ramasa faci inca jumatate si tot asa....Asta inseamna printr-un calcul matematic :
100/2-50/2=25/2=12.5/2... si tot asa
Pare ca iti va lua un infinit privind calculul matematic, dar in esenta drumul parcurs dureaza tot 100 de secunde.
Am incercat sa iti explic Paradoxul lui Zeno, nu stiu cat de bine am reusit. https://www.youtube.com/watch?v=EfqVnj-sgcc

Deci intrebare pentru tine: Este infinitul doar o teorie matematica sau el exista cu adevarat in univers?

| Inferno a răspuns (pentru Apokales):

"Poti demonstra ca exista infinitul"

Nu am afirmat ca infinitul ar exista sau nu, asa ca nu sunt obligat sa demonstrez absolut nimic.

Cu toate acestea majoritatea fizicienilor considera Universul a fi infinit.

Legat de paradoxul lui Zenon, asa cum am scris si pe wikipedia acum ceva timp:

"Din punct de vedere matematic problema poate fi abordată în mai multe moduri.

O posibilă explicație ar fi să se considere două puncte A și B. Distanța dintre cele două puncte este x. Pentru ca din punctul A să se poată ajunge în punctul B este necesar să se parcurgă mai întâi jumătate din distanța inițială, adică x/2. Pentru ca punctul A să ajungă din punctul curent în punctul B este necesar să mai parcurgă jumătate din distanța rămasă, deci o pătrime din distanța totală, sau x/4. Și așa mai departe pentru următoarele distanțe (1/8, 1/16...). Pentru a obține distanța totală D pe care A o parcurge se însumează toate distanțele și se obține următoarea serie geometrică:
D=x/2+x+4+...+(x/2)(1-1/2)=X
În concluzie, distanța D pe care A o parcurge este într-adevăr egală cu distanța x dintre A și B, ceea ce înseamnă că A ajunge în punctul B."
https://ro.wikipedia.org/wiki/Paradoxurile_lui_Zenon

Tin minte ca mai adaugasem undeva si ca paradoxul lui Zenon nu este un paradox real in prezent, cand cunoastem modul de rezolvare. Dar vad ca modelatorii wikipedia au sters partea aia.

Ma rog, eu aici abordam problema distantei aparent infinite. Dar acest rationament poate fi aplciat si cand discutam de timpul necesar pentru a ajunge din punctul A in punctul B. Este perfect identic.

Cu alte cuvinte, toata aceasta suma de termeni (un numar INFINIT de termeni) are ca rezultat o valoarea finita.

Doar pentru ca suma are valoare finita asta nu inseamna ca sirul nu are un numar INFINIT de termeni.

"sta inseamna printr-un calcul matematic :
100/2-50/2=25/2=12.5/2... si tot asa"
Mai corect ar fi sa adunam toti acesti timpi pentru a obtine timpul total.
t1=100/2 timpul necesar sa parcurgem prima jumatate. D=50 metri
t2=100/4 timpul necesar sa parcurgem urmatorul tronson. D=25 metri
t3=100/8
si asa mai departe.
Un numar infinit de termeni.
Daca adunam acest numar infinit de termeni obtinem timpul total necesar pentru a parcurge cei 100 de metri.

T=t1+t2+t3+...+=100/2+100/4+100/8+...
Se constata ca termenii sunt in progresie geometrica cu ratia 1/2. Fiecare termen se obtine inmultind valoarea anterioara cu o ratie q=1/2

t2=t1*q
t3=t2*q=t1*q^2

Cazul general:
t n =t1*q^(n-1)

Revenind la suma noastra si aplicand relatia de mai sus:

T=t1+t1*q+t1*q^2+...

Putem rezolva aceasta suma daca pornim de la relatia T - q*T.
T-q*T=[t1+t1*q+t1*q^2+...+]-[t1*q+t1*q^2+t1*q^3+...]

Acum avem doua scenarii. Atunci cand q>1 valoarea termenilor aflati in paranteze va creste la infinit. Ceea ce inseamna ca avem nedeterminarea infinit-infinit.

Pe de alta parte, atunci cand q este mai mic ca 1 suma termenilor aflati in paranteza are valoare finita. Ceea ce inseamna ca putem sa reducem termenii.

Se constata ca se reduc toti termenii mai putin "t1".
T-q*T=t1
T=t1/(1-q)

Uite ce am facut. Am dedus o relatie draguta cu care putem calcula timpul total. Sa fie infinit?
Daca inlocuim termenii:

T=50/(1-1/2)=100 secunde. Hopa, este 100 de secunde, nu infinit.

Desi am lucrat cu un numar infinit de termeni am obtinut o valoarea finita.

Ca dovada ca am lucrat cu un numar infinit de termeni sta faptul ca in final s-au redus toti termenii mai putin "t1".

Daca am fi lucrat cu un numar finit de termeni ultimul termen "t1*q^n" nu ar fi avut cu cine sa se reduca. Dar din moment ce avem un numar infinit de termeni in ambele paranteze s-au redus toti termenii, mai putin primul.

| Inferno a răspuns (pentru Apokales):

Raspuns sters 1

| Inferno a răspuns (pentru Apokales):

Raspuns sters 2

| Inferno a răspuns (pentru Apokales):

Dap, clar platforma TPU are probleme grave.

| Apokales a răspuns (pentru Inferno):

Ok, ai rezolvat problema, oarecum. Imi recunosc incompetenta: sunt praf la mate laughing, am avut ceva probleme in trecut, a fost mai mult sau mai putin vina mea.
Am auzit ca paradoxul lui Zeno ar fi fost rezolvat cu ajutorul teoriei relativitatii a lui Eistein, dar nu m-a interesat prea mult. Ideea este ca nu putem stii daca universul este sau nu infinit date fiind limitarile noastre ca oameni, insa momentan cred ca infinitul este doar o teorie matematica facand o analogie cu acest paradox.
Mai este si faza ca daca te uiti in oglinda in propriul tau ochi poti vedea o infinitate de imagini, dar toate acele imagini sunt cuprinse in oglinda, intelegi? Deci oglinda ta din baie cuprinde infinitul precum ochiul tau happy.

P.S. : Am mai avut dispute in legatura cu cimpanzeii, stiam faza dintr-o carte, recunosc ai avut dreptate.

| Inferno a răspuns (pentru Apokales):

Daca pleci in spatiu cu o nava spatiala. Si mergi si mergi si tot mergi.
Ce crezi ca se intampla pana la urma? Lovesti un zid invizibil si nu mai poti inainta?

| Apokales a răspuns (pentru Inferno):

Nu chiar. Este doar mai mare decat putem noi observa momentan, dar ca ar fi infinit nu prea cred. Dar daca exista multivers, atunci inseamna ca universul nostru nu este infinit, iar el poate fi cuprins. Multivers este o teorie scoasa tot de savanti la fel cum univers ar fi infinit. Pana una-alta nu am descoperit nimic infinit si nu cred ca exista infinitul in afara unei teorii matematice.

| Meme10Memu explică (pentru Inferno):

"Cu alte cuvinte, toata aceasta suma de termeni (un numar INFINIT de termeni) are ca rezultat o valoarea finita." Gandindu-ma la o chestie de acest gen am ajuns la intrebarea de mai inainte in care intervin numerele zecimale periodice + cele intregi care ar fi ca niste numere care s-ar intinde la infinit devenind un infinit alcatuit din infinituri paralele. Cred ca cel mai corect e sa consideram ca exista un singur infinit si toate numerele sa fie considerate valori intre zero si infinit ( tridimensional ) ceea ce asa este exprimat si in matematica, geometrie. Daca luam intervalele intre numere intregi evident ca am obtine un infinit mare cu valori infinite intre (0, 1), (1, 2), samd exprimare ce complica inutil imaginea cu un singur infinit atotcuprinzator.

| Meme10Memu explică (pentru Apokales):

"Deci oglinda ta din baie cuprinde infinitul precum ochiul tau". - oglinda fiind unul dintre intervalele dintre numerele intregi precum (0, 1), (1, 2), samd. Mai corect si mai simplu ar fi sa consideram un singur infinit atotcuprinzator stiind ca putem considera toate aceste intervale dintre numerele intregi un singur interval atotcuprinzator. Altfel ajungem la paradoxul lui Zeno. La acest paradox am ajuns singur cu ani in urma fara sa fi stiut de Zeno.

| Apokales a răspuns (pentru Meme10Memu):

Gandindu-te matematic poti intelege ca exista infinit, dar altfel nu. Privind oglinda din baie in care ti se oglindeste ochiul poti sa te gandesti ca ar exista infinitul, dar prin faptul ca oglinda insasi are limite, tragi concluzia ca nu exista. Infinitul este doar o teorie matematica.

| Inferno a răspuns (pentru Apokales):

"We now know (as of 2013) that the universe is flat with only a 0.4% margin of error. This suggests that the Universe is infinite in extent; however, since the Universe has a finite age, we can only observe a finite volume of the Universe. All we can truly conclude is that the Universe is much larger than the volume we can directly observe."

https://map.gsfc.nasa.gov/universe/uni_shape.html

"Cosmology's standard model posits an infinite flat universe forever expanding under the pressure of dark energy. "
http://cds.cern.ch/record/647738

| Inferno a răspuns (pentru Meme10Memu):

Exista mai multe tipuri de infinit.
Intre 0 si 1 exista mai multe numere reale decat numere naturale. Desi ambele seturi sunt infinite.

| Apokales a răspuns (pentru Inferno):

N-o sa mai dezbat chestia asta ca n-are rost. Poti avea dreptate, pot avea dreptate pentru ca tot ceea ce prezentam sunt ipoteze, nu teorii, de acord cu asta?

| Meme10Memu explică (pentru Apokales):

Ipoteza sau teorie cam tot aia e.

| Apokales a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ipoteza nu include si demonstratia, pe cand teoria o include. Deci CAM tot aia e, dar nu prea happy.

| Meme10Memu explică (pentru Apokales):

Orice ipoteza se bazeaza pe ceva ca o teorie.

| Apokales a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ipoteza se bazeaza pe experienta empirica. Cunoasterea provine din calculul Experienta Empirica x Matematica.

| Meme10Memu explică (pentru Apokales):

Ai vazut tu capatul universului?

| Meme10Memu explică (pentru Apokales):

Observarea universului care nu se mai termina e o dovada ca infinitul e posibil sa existe.

| Apokales a răspuns (pentru Meme10Memu):

Desigur ca nu si nu cred ca putem face asta, dar ideea ca exista infinitul, din punctul meu de vedere este absurda, consider ca nu putem noi, fiinte organice, sa ajunge pana in acel punct, iar in afara de univers (sa zicem) ce altceva mai stii sa aiba un infinit, si in afara de teoriile matematice?
Ideea ca universul este infinit este o ipoteza, nu o teorie, "savantii cred" asa incepe ipoteza ca universul este infinit si asa ar trebui sa fie pentru ca nu se stie ce este la marginea universului sau daca are o margine, deci nu exclud ideea ca universul nu se afla intr-o expansiune, dar nici ca nu ar putea sa nu fie infinit asa cum se sustine.

| Meme10Memu explică (pentru Apokales):

Timpul inseamna variatii de energie intre puncte din spatiu. Energia nu a provenit din nimic ci tot din energie. Asadar energia nu are inceput si deci nici timpul. Energia sau lucrul mecanic are nevoie de spatiu ca sa aiba loc. Asadar spatiul si timpul sunt notiuni fizice interdependente.

| Apokales a răspuns (pentru Meme10Memu):

Timpul nu exista, daca esti in spatiu unde nu exista nici un corp pe langa tine, atunci cum iti dai seama daca mai trece timpul?! Timpul este creat de oameni.
Iar la faza cu energia ma cam depaseste subiectul. Totusi energia poate fi creata sau distrusa?

| Meme10Memu explică (pentru Apokales):

Mai invata fizica. Timpul exista.

| Apokales a răspuns (pentru Meme10Memu):

In regula.

| Meme10Memu explică (pentru Apokales):

Ce e in regula?

| Apokales a răspuns (pentru Meme10Memu):

Esti nervos pe mine sau ce? laughing In regula, te las in pace. Intrebarea ta nu tinea de stiinta neaparat, ci de gandire, de filosofie.

| Meme10Memu explică (pentru Apokales):

Scuze. Ma prinsesei intr-o dispozitie mai deficitara.

Iti raspund la chestiunile inteligente enuntate de tine.
Dumnezeu care are energie fara inceput si fara sfarsit are timpul ca si caracteristica intrinseca. El percepe trecerea timpului intretinandu-si la nesfarsit fiecare proces energetic din El in golul energetic infinit care-L inconjoara. Energia Lui nu poate fi creata si nici distrusa. Orice cantitate energetica oricat de divizata ar fi aceasta nu dispare ca suma. Daca omul ar fi in locul Lui Dumnezeu, ar percepe trecerea timpului cand vede ca-si poate misca membrele in golul energetic infinit din jurul lui. Energia nu are inceput si nici sfarsit. Dumnezeu e constient de orice proces energetic din El si il poate controla si intretine la nesfarsit. Omul nu se poate intretine singur ca sa traiasca la nesfarsit. Doar Dumnezeu poate face asa ceva. De aceea putem spune logic faptul ca Dumnezeu nu are nici inceput si nici sfarsit. Energia primordiala nu poate fi creata, nu a aparut si nu poate fi redusa la nimic sau distrusa. Energia primordiala e Dumnezeu. Dumnezeu nu a facut universul material din nimic ci dintr-o mica parte din energia Lui. Materia din univers e energie concentrata de Dumnezeu dintr-o mica parte din energia Lui.

| Apokales a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ok, suna frumos cum ai spus-o, dar daca nu exista miscare in jurul tau, atunci cum iti mai dai seama de existenta timpului? Nu este timpul o conceptie a omului?
Revenind la intrebarea ta, este univerul infinit sau doar nu poate fi cuprins de mintea umana si sa-l masoare oferindu-i un numar?
Este infinitul doar o teorie matematica? Pentru ca in realitate inca nu stim nimic infinit, dar avem o ipoteza ca universul ar putea fi.

| Meme10Memu explică (pentru Apokales):

"dar daca nu exista miscare in jurul tau, atunci cum iti mai dai seama de existenta timpului?" - cu 10000 clipiri din ochi imi miscam mainile intr-o directie iar acum in alta directie. Pot numara-calcula clipitul ochilor ca baza de timp aproximativa. La 10000 numar iar de la 1 si asa mai departe. Faptul ca nu-mi e foame mereu. Sau pot lua ca baza de timp de cate ori mi se face foame ceea ce ma ajuta sa numar mai rar. Evenimente ale propriului corp. Astea inseamna timp scurs. N-am nevoie de lumina, de rotatia Pamantului, sau alte evenimente din jur.

"Nu este timpul o conceptie a omului?" - nu neaparat.

| Apokales a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ok, rectific, nu exista nici un fel de miscare, nici macar a corpului tau. Corpul tau este suspendat intr-un void, paralizat. Cum iti dai seama daca mai trece timpul?

| Meme10Memu explică (pentru Apokales):

Asa ceva nu exista. Stii cum e: daca exista o posibilitate de miscare atunci aceasta are loc. Ceea ce ar fi determinat aparitia big bangului a fost o energie dinamica prin acumulare. Omul mai da din maini, picioare. Ceva asemanator e posibil sa faca dumnezeu.

Tu te referi la o energie statica inmagazinata fara miscare interna. Nu exista asa ceva la nivel cuantic. La nivel cuantic totul e in miscare chiar si in interiorul unei baterii.

| Apokales a răspuns (pentru Meme10Memu):

Stiu, dar incearca sa-ti imaginezi faptul ca timpul nu consta in altceva decat in miscare. Animalele nu constientizeaza trecerea timpului, doar omul. Pentru ca noi am creat notiunea de timp.
Eu am dat o situatie ipotetica, desigur imposibil ca propriul tau corp sa reziste in spatiu.

| AlexCristi97 a răspuns:

Ce vrei sa zici prin departe zero ca infinitul?
Daca o gandesti ca in clasa a 3-a, daca ai un mar trebuie sa il imparti intr-un numar extrem de mare (infinit) ca sa poti spune ca nu mai exista...

| AlexCristi97 a răspuns (pentru AlexCristi97):

Si oricum nu ramai cu 0 absolut, se numeste limita si tinde la 0, adica este foarte foarte aproape de 0 dar nu e un 0 absolut.

| Meme10Memu explică (pentru AlexCristi97):

Cantitativ l-am numit infinitul mic. Unii cu multa matematica in cap s-au revoltat pe mine. Spatial nu se poate obtine sfera oricat de mica incat in acea sfera sa nu fie mai multe coordonate 3d cu cate un nivel energetic diferit.

| Meme10Memu explică (pentru AlexCristi97):

Exact. Ceea ce exista nu poate fi redus la nimic prin divizare la infinit. De aici concluzia inversa ca din nimic nu se poate ajunge la ceva finit ca in cazul big bangului. Asadar inainte de big bang a existat ceva si nu nimic. Explicatia asta simpla il da gata pe unu care incerca sa explice ca suma energiilor din univers este zero. Cat de mult s-a ratacit acel om. Nu merita niciun ban dpdv profesional cu acea suma eronata.