| Innocence a întrebat:

Este posibil sa vezi un curcubeu si noaptea?

Răspuns Câştigător
| Klepto a răspuns:

Exista si curcubee lunare.

17 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Nu, curcubeul se manifesta numai in voporii de apa strabatuti de lumina soarelui si vedem cele 7 culori. ROGVAIV.

Apache
| Apache a răspuns:

Doar daca exista lumina...*sa zicem un reflector *
dar in esenta.nu, un curcubeu se formeaza numai in prezenta luminii!

| corasa a răspuns:

Daca ai o sursa de lumina artificiala, da.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

Uite aici un curcubeu nocturn. http://m.protv.md/......en-pe.html

| AndreiGabi a răspuns:

Nu.„Curcubeul este un fenomen optic și meteorologic care se manifestă prin apariția pe cer a unui spectru de forma unui arc colorat atunci cînd LUMINA SOARELUI se refractă în picăturile de apă din atmosferă."
Fara soare nu cred ca se poate forma curcubeul...

| Dina a răspuns:

Hm.Interesanta intrebare.Dar mi se pare ca nu e prea posibil.

| ElySa a răspuns:

Da, este posibil dar numai in anumite zone si doar cand e luna plina sau asa ceva

| Innocence explică:

Citez dintr-un articol gasit pe net: "Poate fi văzut fenomenul de curcubeu noaptea? Da. E curcubeul lunar, fenomen
misterios născut de razele blânde ale reginei nopţii, ale Lunii. „Din nori curge o bură, un colb
de diamante, / Pe văi se aşează, pe dealuri înante; / În faţă li-i luna, prin şuiet de şoapte / Sardică
pe cer curcubeie de noapte..." (Mihai Eminescu, "Diamantul nordului").
Curcubeele lunare (fig. 4) sunt fenomene cu mult mai rare. Motive sunt câteva: ploile au
loc mai frecvent la sfârşitul zilei decât noaptea; lumina Lunii pline e mult mai slabă decât a
Soarelui şi fenomenul e mai greu de observat; intensitatea razelor Lunii depinde de fazele
Lunii; în faza de lună plină ea se află puţine zile în an care şi acelea pot fi fără ploaie. Practic,
curcubeul de noapte poate fi observat numai atunci când pe cer e lună plină, dar şi atunci
culorile lui aproape că nu se desluşesc, atât de palide şi şterse sunt ele. Din cauza aceasta
curcubeele de noapte sunt văzute foarte rar şi numai de oamenii cu spirit de observaţie."
Mi s-a parut ceva interesant si de aceea am vrut sa aflu mai multe pareri.winking

| Gumitsăă a răspuns:

Nu draga laughing Curcubeul se formeaza dupa ploaie. cand razele soarelui se refracta in picaturile de apa din atmosferawinking

| Jolley a răspuns:

Nu

| UchihaSasuke a răspuns:

Nu deoarece curcubeul se produce la interactiunea apei sau vaporilor de apa cu lumina provocata de soare.winking deci nu poti vedea noaptea curcubeul.winking funda?

| SuntUnCartof a răspuns:

Pe cer nu deoarece ai nevoie de o sursa de luminawinking

| SuntUnCartof a răspuns:

(daca ar fi nori si nu s-ar vedea luna)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Curcubeul este un fenomen ce are loc in momentul in care lumina naturala este impartita in cele 7 culori ale sale (ROGVAIV). Acest spectru de lumina apare cand razele soarelui trec prin atmosfera umeda.
Avand in vedere ca ai nevoie de soare sa ai curcubeu; Nu, nu poti vedea curcubee noaptea happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este posibil să îi vadă frumusețea, blândețea, existența păgânii a lui Dumnezău?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.Dar nu cu ochiul liber.Numai bine.

| Andra_8863 a răspuns:

Curcubeele nu apar noaptea numai ziua daca apar si noaptea atunci e ciudat.