| vasilica a întrebat:

Care televizoare sunt mai durabile, cele normale, LCD sau cele cu plasma? Daca tot dau niste bani, macar sa nu-i dau degeaba...

36 răspunsuri:
mihaicd
| mihaicd a răspuns:

Timpul dovedeste ca cele mai durabile sunt televizoarele alb-negru, cu tub.

| BRG a răspuns:

Televizoarele cu tub sînt cele mai durabile, și se repară mult maiușor decît plasmele s au lcd urile, la care piesele se găsesc greu, în general la plasme s au lcd pică sursele de alimentare.

| valyb a răspuns:

alex te contrazic. Plasma TV a ajuns din urma LCD-ul in ceea ce priveste numarul de ore de functionare. 2 probleme ale plasmei sunt ca daca ai imagini statice multe, dupa un timp ramane impregnat in plasma o umbra iar la altitudine mare exista riscul sa se defecteze. Plasma e bun pentru calitatea imaginii, timpul de raspuns si unghiul de vizibilitate. LCD-ul are alte probleme, adica timp mic de raspuns, contrast mic in comparatie cu plasma, calitate mai slaba a imaginii decat plasma, unghi de vizibilitate de maxim 185 grade. E totusi mai fiabil decat plasma, numarul de ore de functionare este un pic mai mare, costurile de achizitie sunt mai mici. Momentan, totusi, televizoarele cu tub sunt cele mai fiabile de pe piata. Pe net sunt multe articole in ceea ce priveste subiectul asta. Parerile sunt impartite dar totusi lumea opteaza mai mult pentru LCD.

| alex_4322 a răspuns:

Televizoarele cu plasma au viata mai lunga aproximativ 10000 ore. Dar pe la 5000 de ore incep sa piarda din contrast.
LCD-urile mor direct pe la 5000 ore.

| Lukasssz a răspuns:

OMG

| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

Prima întrebare de pe TPU
SweetyGirl a trecut pe aici!

| T0T a răspuns (pentru xXsweetgirl99Xx):

Lol laughing

| T0T a răspuns (pentru xXsweetgirl99Xx):

Poate primesti funda laughing

| xXsweetgirl99Xx a răspuns (pentru T0T):

laughing As vrea eu! Sigur primesc funda cu 7 ani după ce s-a pus întrebarea. Nici nu cred ca cel/cea care a pus-o mai intra pe TPU si acum.

| Duucu a răspuns:

Băăăi,deci asta era prima întrebare laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Duucu):

Da, da, prima întrebare laughing

Şşştiai că eu-s DarkBlood32 de mai sus?smug Ce mă mai contraziceam cu Xtadelo anul trecut... confused

| DaniTDCI a răspuns:

Cea mai vechce intrebare de pe TPU happy

| DaniTDCI a răspuns:

Cum sa spui asemenea prostii ca lcd uriile mor direct pe la 5000 ore, se vede clar ca prin 2008 astia nu erau atat de informati.

| alexandrualind a răspuns:

Samsung!

| DarkBlood32 a răspuns:

Doamnee.love struck Prima intrebare de pe TPU.

| Xtadelo a răspuns (pentru DarkBlood32):

Cu raspunsul asta intru in istorie rolling on the floor

| DarkBlood32 a răspuns (pentru Xtadelo):

Nu, pe bune laughing e chiar prima intrebare.

| Xtadelo a răspuns (pentru DarkBlood32):

Ti se pare ca am glumit? smug *Sunt asa de mandra! laughing

| DarkBlood32 a răspuns (pentru Xtadelo):

Ma bucur laughing

| Iubibilăă a răspuns:

Prima intrebare de pe TPU.
Yayyy, am descoperit-o.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu care-s mai durabile dar, dupa parerea mea, LCD-urile au calitate video mai buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In prezent LCD-ul este cea mai populara tehnologie de afisare, si doar n-o fi populara degeaba...Eu mi-am luat LCD, chiar saptamana trecuta si imaginea e exceptionala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pot sa cred ca asta era prima intrebare

| Otto2014 a răspuns:

Cele cu plasma, stiu ca raspund tarziu.

| Pabibabum09 a răspuns:

Am descoperit cea mai veche intrebare de pe TPU! Ce fericire! laughing

| Andrey3oo7 a răspuns:

Lel prima intrebare happy

| David98TM a răspuns:

Prima intrebare TPU big grin laughing

| kbej a răspuns:

Habar nu amlaughing

| Bogdan8102 a răspuns:

Utok, glumesc glumesc, Samsung cu siguranta. P.S: Prima intrebare de pe TPU ioi!

| Stefan927 a răspuns:

2021?

| Engür a răspuns:

Ba deci nu-mi vine sa cred, prima intrebare pusa pe TPU

| valisasu1 a răspuns:

Asta si comentariul meu vor fi puse intr-un muzeu peste cativa zeci de ani.

| CosminaStefy a răspuns:

Au trecut 10 ani de cand a fost publicata intrebarea asta wow.

| Ovidiu_8387 a răspuns:

Cele normale! Sunt de atata timp pe piata incat mecanismele pentru ele s-au perfectionat. In plus, sunt mult mai usor de reparat si gasesti piese.

| deroude a răspuns:

Tehnologia pe plasma a pierdut mult teren in ultima vreme, in fata celei LCD - in consecinta, si ca raport calitate / pret, si ca durabilitate si in unele situatii si la calitatea imaginii, LCD este superior. Problema cu 'arderea' imaginii la plasma ramane, in ciuda imbunatatirii tehnologiei, si e suparatoare daca te uiti mai mult la TV decat la DVD-uri. E adevarat ca acum nu mai e permanenta, se poate 'reseta' imaginea.