| Andrei500 a întrebat:

Ce informatii stiti despre virusul Backdoor.Generic.21020?

Răspuns Câştigător
| darkwisper a răspuns:

S-ar putea sa fie Prorat, care trimite date catre un hacker undeva.
Keylogger, poate sa vada prin webcam, si poate sa iti controloze PC de la distanta.
Asta daca este Prorat!
Depinde de ce antivirus ai, ca fiecare il numeste altfel.

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Intri pe o pagina sa spunem banca x tot ce scrii acolo se trimite unui infractor care a creat acel virus, contaminare prin deschiderea unui imeil, pagini virusate etc

http://www.emsisoft.com/en/malware/? Backdoor.Generic.21020.AMN

| CinevaNou a răspuns:

Din moment ce e generic nu poti afla detalii exacte despre el, inseamna ca seamana cu un backdoor, nu stie sigur 100% ca este unul.
Backdoor, asa cum sugereaza si numele, lasa o usa deschisa, ca un hacker sa se poata conecta ca sa-ti bage alti virusi(trojan, worm, etc.). Nu este neaparat remote control sau keylogger.