| Xenoverse1 a întrebat:

Am laptop HP 15-G011SQ cu procesor AMD A8-6410, memorie 4 GB DDR 3, HDD 1 TB cu 5400 rpm, SSD cu 120 gb si placa video AMD Radeon HD 8570M, ruleaza W10 Home original.

Problema e ca de la un timp laptop-ul se tot blocheaza nu conteaza ce fac pe el, inainte aveam W7 Ultimate si mergea perfect dar si pe W7 se bloca dar mai rar.

Oare ce sa fac, dati-mi pareri, va multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

1. Verifica temperaturile (placa video și procesor) cu GPU-Z sau HWinfo

2. Dacă sunt mari, cumpăra un cooling pad cu ventilatoare, sau măcar pune un înălțător sub partea din spate, sa stea vreo 6cm ridicat de pe birou.
Și bineînțeles, renunță sa îl folosești pe pat, punând l pe o pătură, plapuma, etc.

Tot dacă temperaturile sunt mari, du-l la un curățat la un magazin de cartier, (cu tine de față ) și spune le sa ți pună o pasta de calitate. (Arctic MX-4 de exemplu, e ieftina și eficienta. )

3. Cel mai important, blochează Cortana, telemetria,
Totul de la Privacy pe Off, (in afara de Camera și Microfon,)
Și blochează serviciile pe care nu le folosești.

După ce blochezi tot ce trebuie, va merge APROAPE ca Windows 7.

| Reghqen a răspuns:

Ascultă-mă pe mine, ia laptopul tău și du-l la un om care este specializat în calculatoare. Dar am o întrebare pentru tine, ai antivirus instalat în laptopul tău? Răspunsul bănuiesc ca este nu, fiindcă dacă îl aveai nu îți mergea așa greu. Stai să-ți spun un secret, uneori, ce zic nu uneori, ci mai mereu în majoritatea cazurilor încetinirea calculatoarelor sau a leptopul este din cauza ca acestea sunt plin de viruși.
Virușii poate să manânce, să distruga încetu cu încetu sănătatea, funcționarea calculatorului/laptopului!
Așa ca ascultă sfatul meu și du-l la un om priceput!winking

| StefanDrg a răspuns:

Intra la uninstall and change a program, si dezinstaleaza aplicatii care mananca mult din procesor si care nu iti trebuiesc