| nelutu1 a întrebat:

Salut, se poate conecta o boxa de masina la un laptop fara amplificator. As vrea sa o leg la actualele boxe ale laptopului se numesc G-118 si am mai incercat ceva de genul asta si a mers dar vreau sa le leg ca la carte. Eu vreau sa pastrez si boxele actuale dar boxa de masina vreau sa fie ceva gen subwoofer pentru ca are o putere destul de mare boxa se numeste SPECTRON SP-026C are 16cm diametru, este boxa coaxiala, daca vreti puteti cauta pe internet toate detaliile eu nu ma prea pricep la boxe. Ce mi -a pus capac a fost chestia ca are doua iesiri respectiva boxa si nu stiu cum sa leg iesirile alea e cam complicat. Mai am de la respectiva boxa si doua filtre de boxe si doua twetere tot marca SPECTRON. Va rog frumos daca puteti sa ma ajutati.

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Fără discuţie Dorine. Poţi să cuplezi compul şi la un amplif de 100000 W, ieşirea de linie ( audio ) e standard.
Boxa se dimensionează după puterea amplifului.
Dacă se respectă impedanţa la ieşire, iar acel amplif poate debita maxim să zicem 1w, pe acea ieşire poţi cupla şi difuzoare de 10000000 W dar pe acel difuzor tot un watt se va debita.

2 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Puterea audio a laptop-ului este limitată. Dacă insişti nu vei reuşi decât să produci stricăciuni, diferenţa de audiţie este minoră faţă de riscurile la care supui compul.
Dacă vrei ceva adevărat şi fără probleme ai nevoie şi de un amplificator, ca de altfel şi subwoferul de la auto care nu funcţionează direct pe cas sau cd ci are nevoie de un amplif.
Îmi pare rău dacă te-am dezamăgit dar asta este situaţia!
Mult succes!

| nelutu1 explică:

Salut, atunci pot sa fac aceeasi chestie dar cu o boxa Pioneer de putere nominala 25w si putere maxima 100w fara sa distrug ceva prin laptop.