| anonim_4396 a întrebat:

Tocmai mi-am luat o teapa de 2 milioane de la unu din Turda. Ne-am inteles pe okazii.ro ca ii cumpar placa de baza + procesorul Intel dual core 2ghz. Azi cand m-am dus si am luat coletul, am vazut ca nu e procesorul, iar tipul are telefonul inchis si nu raspunde pe mail sau pe okazii.
Intrebarea mea este: Pot sa il denunt la politie sau sa-i fac ceva? Sau raman cu buza umflata si cu o teapa de zile mari?

Răspuns Câştigător
| CoraPersefone a răspuns:

Chiar imi pare rau ca ai luat teapa pe okazii, eu am mai cumparat de pe acel site un telefon, dar din fericire a fost totul in ordine. Ca sa eviti pe viitor asemenea fraude, cere sa iti fie livrata marfa prin curierat rapid cu PLATA LA PRIMIRE, si asa, macar vezi pachetul inainte de a da banii!
Poti sa il denunti, dar pentru asta iti trebuie numele lui complet, macar, sau ceva date concrete de pe buletin.
p.s bine ca nu ai luat teapa de mai mult bani, caci asemenea escroci exista la tot pasul, din pacate!
Multa grija pe viitor!

20 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Du-te la politie.

| gabytz18 a răspuns:

Te duci la politie si denunti. Ai fost inselat. Sper ca escrocul si-a dat adresa pe colet cand ti l-a trimis. De raspuns stai linistit ca nu o sa mai raspunda nici pe mail nici pe telefon. SFAT nu mai incheia tranzactii cu cei care nu au calificative.

Alte răspunsuri
| master77 a răspuns:

Priveste partea frumoasa. Fii vesel ca ai luat doar juma' de teapa, daca zici ca ti-a dat placa de baza. Kidding, du-te la politie, dar nu prea mai ai sanse sa recuperezi banii.

| DoRu a răspuns:

Ia-ti frate de pe www.emag.ro, cel mai sigur site. Toate originale nu iti iei teapa deloc, totu-i nou pe site-ul ala nefolosite nu mai bune. Si trebuie sa faci intr-un fel sa te si vezi cu el ca sa vezi coletul inainte de a plati. Si eu nu cred ca politia este responsabila pentru faptele astea onlite facute. Adica nu-s chiar sigur daca te-ar putea ajuta politia cu problema asta...

| impulls a răspuns:

Sincer imi vine sa rad cand vad astfel de postari, nu pot sa cred ca iti comanzi chestii de acolo mai ales prin posta! Esti nebun? Macar de te intalneai cu el sa vezi mai intai placa de baza si procesorul... Din cate stiu eu poti sa-l denunti la politie daca ai datele necesare care ti se cer cand faci plangerea. Adica adresa alea alea, nu stiu sigur happy Eu te sfatuiesc sa nu mai faci lucrul asta niciodata.

| DirectDinBerceni92 a răspuns (pentru impulls):

Nici nu il mai faceam...Dar totusi ma duc la politie.Sa vad ce o iesi...Ca abia am strans aia 2 milioane pentru ceva nou la pc, ca asta vechi se misca f urat, si uite cum imi iau mare teapa.M-am invatat minte.Acum sper doar sa se poata face ceva in privinta asta si poate imi iau banii inapoi desi sunt sanse mici

| impulls a răspuns (pentru DirectDinBerceni92):

Bine ca nu e suma asa mare 2 milioane, dar sincer eu daca eram in locul tau si sa fi fost o suma mai mare mergeam peste el in casa si ii rupeam gura.

Uite ca tot ai deschis subiectul despre tepe, azi mi-a povestit un coleg cum a dat teapa de 4 milioane jumate pe okazii cu un telefon laughing) Deci e foarte riscant sa-ti comanzi ceva de acolo mai ales prin posta, si din cate am inteles nici prin fan curier nu te mai lasa sa vezi coletul si apoi sa platesti. Cel mai bine e sa te intalnesti cu persoana respectiva.

| DirectDinBerceni92 a răspuns (pentru impulls):

Ala e din Turda, Cluj eu din Bucuresti...Cam lung drumul dar sincer daca era mai aproape sigur ma duceam si ii rupeam capul.
Da stiu ca nu e o suma mare dar eu nu sunt vreun fraier cu care sa si-o incerce careva cu mine.Asta e prima teapa pe care am luat-o si sper sa fie si ultima...Habar n-ai cat m-a certat mama laughing

| impulls a răspuns (pentru DirectDinBerceni92):

Te cred laughing) dar las ca nu esti tu primul si nici ultimul laughing sunt altii care au luat tepe de 1000 de roni

| DirectDinBerceni92 a răspuns (pentru impulls):

Da, dar din banii parintilor e alta treabalaughing). Daca erau din banii mei era altceva...dar din banii parintilor se schimba treaba laughing

| cosi9 a răspuns:

Totul nu tine neaparat de calificative. Eu nu tin cont de asa ceva si totusi am cumparat produse de la multi utilizatori care nu aveau nici un calificativ. Faza este ca in momentul cand comand ceva imediat apelezi la numarul celui care trebuie sa imi trimita comanda...

| cr3ative95 a răspuns:

Pentru 200 de lei, nu stiu cat succes o sa ai. Tu incearca, nu-i mare lucru. Sper ca te-am ajutat happy

| emma2011 a răspuns:

Buna. Ii poti acorda calificativ negativ si apoi il poti denunta la Politie. Okazii.ro colaboreaza cu Politia in situatii de genul acesta si va furniza datele necesare pentru rezolvarea situatiei in favoarea ta.

| OanaMrr a răspuns:

Taicamiu e la jandarmerie deci stiu cum se trateaza problemalaughing Te duci la prima sectie de polita il denunti, ii dai toate datele pe care le ai despre el/ea si astepti sa te sune ei laughing

| DirectDinBerceni92 a răspuns (pentru OanaMrr):

Mersi de ajutor.Asa am sa fac happy

Alte răspunsuri
| Bogdan_Tamba_1989 a răspuns:

Nu verifici la posta inainte de a lua bunul si de a plati?

| cyb34 a răspuns:

Nu mai cumparati orbeste de pe niciun site. Nu este Okazii.ro de vina ca oamenii sunt tepari. Invatati sa cumparati inainte de a da vina pe sistem.
Vrei garantie? Cumpara doar produsele marcate cu "garantia de livrare" sau te intalnesti face to face.

Mergi pe risc, e responsabilitatea ta.