| anonim_4396 a întrebat:

Am un telefon Huawei y530 și pe cutie scrie ca are 512mb ram, am dat la aplicațiile care rulează și scria ca sunt ocupați 150mb din 261, am luat un program de optimizare memorie ram și scria tot ca am 410mb.
De ce am doar 0. 99gbla la stocare interna când trebuia sa am 1. 75gb, de ce am 410mb ram când trebuia sa am 512?
Am resetat telefonul dar degeaba, peste 1-2 săptămâni îmi voi lua alt telefon cu măcar 1-2gb ram dar pana atunci trebuie sa stau cu drăcia asta cu piese sub "limita"

Răspuns Câştigător
| derEinzelgängerWolf a răspuns:

Sistemul de operare Android foloseste acea memorie! Eu aveam o tableta cu 1GB ram insa doar 736mb erau dedicati folosirii tabletei.Sau un alt exemplu, in cazului telefonului meu, acesta are 16 GB stocare insa 3 gb sunt ocupati de sistemul de operare.

In concluzie:Acel spatiu 'lipsa' este utilizat de sistemul de operare si nu poate fi folosit de alte aplicatii ca de exemplu jocuri sau Facebook!
O zi frumoasa!

2 răspunsuri:
| octav005 a răspuns:

Restul de memorie ram sunt ocupati de sistemul de operare. nici la un Samsung s6 cu 3gb de ram nu o sa vezi 3gb, sau din 16gb intern o sa fie disponibil doar 10, 5

| Alexandru_Zamfir_1998 a răspuns:

Ai 0.99gb la stocare interna in loc de 1, 75gb pentru ca restul este ocupat de aplicatiile preinstalate. La memoria ram nu o sa iti apara niciodata exact ca pe cutie (pentru ca are nevoie de memorie ram de urgenta). Telegonul are prevazuta o limita pentru a-ti fi imposibil sa folosesti tot ram-ul. De exemplu mie imi apare 936, 38 mb total la memoria ram, cand pe cutie apare 1gb.