| Alle15 a întrebat:

Cine ma ajutasi pe mine? Am un exercitiu la matematica(algebra) si nu stiu. Exercitiu incepe asa: Scrieti toate numerele de forma 17x cu bara deasupra divizibil(trei puncte) cu 15.Cum se rezolva? Care e criteriul cu 15?

Răspuns Câştigător
| Miruuuuuuuuuuuuuuu a răspuns:

E simplu :Un numar este divizibil cu 15daca este divizibil cu 5 si cu 3happy
si de aici trebuie sa ii dai valori lui xwinking

6 răspunsuri:
| PandaGirl a răspuns:

Criteriul de divizibilitate cu 15
Un nr. este divizibil cu 15, daca este divizibil cu 5 si cu 3.

Criteriul de divizibilitate cu 5
Un nr. este divizibil cu 5 daca ultima sa cifra este 0 sau 5.

Criteriul de divizibilitate cu 3
Un nr.este divizibil cu 3, daca suma cifrelor sale este un nr. divizibil cu 3.

17x= nici un nr

| Serendipity17 a răspuns:

Ca sa fie divizibile cu 15 trebuie sa fie divizibile si cu 3 si cu 5

pentru ca pentru a fi divizibile cu 5 trebuie sa aiba ultima cifra 0 sau 5
pentru a fi divizibil cu 3 trebuie ca suma cifrelor sa fie divizibila cu 3

in cazult tau 17x (cu bara deasupra) exista x pentru a indeplini conditia...

| just for me a răspuns:

Aoleuuuu
phey, descompui nr 15 in facorii 3 si 5, care st nr prime(adica 3 ori 5). deci asta inseamna ca nr taw tb sa fie divizibil si cu 3 si cu 5. daca tb sa fie divizibil cu 5, atunci inseamna ca tb sa se termine in 0 si 5. apoi apliki criteriul cu 3 pentru ambele cazuri cand rn se termina in 0 si in 5.acum serios mhey.nu ai invatat de descopunerea in facotri primi la scoala? nu exista crietriu ca 15, sau poate ca exista, dar e mult mai simplu asa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aoleuuuu.pai 15 de desparte in 5 si 3 care sunt nr prime.deci inseamna ca nr tau trebuie sa fie divizibil si cu 5 si cu 3. daca tb sa fie divisibil cu 5, inseamna ca tb sa se termine in 0 sau 5. si vezi toate cazurile pentru criteriul cu 3 pentru cazul cand se termina in 0 si pentru cazul cand se termina in 5. ia vezi ce intelegi si ce iti iese, dar serios mhey.nu ai facut descopunerea in facotri primi la scoala? 15 nu are crietriu, sau poate ca are, dar e mai usor sa il descopmui in 3 si 5 si sa lucrezi asa(adica 3 ori5)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

J

| Tudorica421 a răspuns:

Ori ai scris gresit exercitiul ori nici un nr. de forma 17x nu e divizibil cu 15.