| Black_Cherry a întrebat:

daca cineva, oricine chiar si politia are numarul meu de telefon si se duce la magazinul retelei pe care sunt, poate sa imi afle numele si adresa? sau cei de la reteaua aceea nu au voie sa dea datele?

Răspuns Câştigător
| Goofy77 a răspuns:

Datele unei persoane ( respectiv adresa ) nu se pot afla de la nici un operator de telefonie fixa sau mobila nici macar de politie fara avizul procurorului (pentru a avea avizul procurorului trebuie sa fie inregistrata pe numele tau o fapta penala ) pup

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legea nr. 677/2001, privind protectia persoanelor si prelucrarea datelor cu caracter personal, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si legile conexe, stabilesc cine are voie sa solicite astfel de date de la operatorii de date personale si interzic operatorilor sa dea datele personale altor organe sau persoane, asa ca nu oricine poate obtine acele date.
Pentru detalii intra aici: http://www.dataprotection.ro/? page=legislatie_primara&lang=ro si afli mai multe. Succes!

| KidDu` a răspuns:

Pai. daca e politia cred ca dau adresele.
Daca e un om oarecare nu prea cred.
Adica acele date sunt confidentiale.
Nuj.
Sper ca imi dai funditabatting eyelashes!
Te rog :*
Papa >big grin

| anka_6296 a răspuns:

Pai cei de acolo nu au voie sa dea datele dar o adresa sau numele se afla usor de politie...