| alinutza_3120 a întrebat:

Fratele meu are o problema la matematica si nu stie sa o rezolve...plizzz vreti sa il ajutati?
Deci problema este:Un Kilogram de visine si un kilogram de mere impreuna costa 5 lei si ciresele si merele au acelasi pret, iar visinele au jumatate din pretul cireselor.

9 răspunsuri:
| MrBeanTeddyBear a răspuns:

Pai cred ca e stricata.
gandeste asa 1 kg. v + 1 kg. m. =5 lei rezulta ca 1 kg. v.=2, 5 si 1 kg. m. = 2, 5
spune ca: c=m rezulta ciresele costa cat merele adica 2, 5 lei
iar apoi spuneca viisinele costa cat jumatate din cirese adica 1, 25 ceea ce nu are cum din moment ce din prima spune ca visinele fac 2, 5 acum nu stiu eu asa rezolv... poate naibii m-am facut de raslaughing

| xClementine a răspuns:

Si ce trebuie sa afli?

| Crisyy a răspuns:

Asa si care e intrebarea?straight face
visinile costa 2. 5 adica jumatate din pretul cireselor.

| ikram a răspuns:

Hai sa te ajut.
x=1kg mere
y=1kg visine
z=1kg cirese
Stii ca :
x+y=5
z=x
y=z/2
deci
y=x/2 si pe urma inlocuiestin prima ecuatie > x+x/2=5 de unde rezulta ca x=10/3, y=10/6, z=10/3

Data viitoare sa fie atent la ore si sa-si faca singur problemele.

| Christa a răspuns:

5 lei merele si cirelese. deci 5 : 2 = 2, 5.
iar apoi 2, 5 : 2(jumatate din pretul cireselor ) = 1. 25
Deci raspunsul : 1. 25 happy.

| Eusunteu a răspuns:

Dar care e intrebare? ce trebuie sa afle?

| caspunika a răspuns:

Merele - 5lei
ciresile -5lei
visinele-2. 5 lei

| alinutza_3120 explică:

Pai nu stiu...nu a scris si intrebarea, si fratele meu e un aerian

| alinutza_3120 explică:

Va multumesc la toti care v-ati deranjat pentru mine, de fapt pentru fratele meu...