| noSUno a întrebat:

Ce intelegeti voi prin solidaritate umana si cum ati dori sa fie lumea in care traiti, sociabila sau egoista?

Răspuns Câştigător
| Andr3 a răspuns:

Mi-as dori sa nu mai existe pitipoance si tipi rebeli si nesimtiti.Pe scurt mi-as dori o lume fara egoism si rautate. Urasc cand cei ai tari rad de cei mai slabi si mai saraci. Daca toti oamenii ar fi buni si darnici ar fi o lume perfecta.Mi-as dori sa nu se mai faca diferente de culoare si stare sociala.Banii nu dovedesc cine suntem.Ce avem in interior conteaza.Degeaba la suprafata o persoana arata bine daca in interor, miezul este stricat.Mi-as dori sa nu mai existe razvratiri si razboaie. Animalele ucid din instinct...omul de multe ori face atata rau din placere si prostie. Omul a creat armele pentru a vana (alt lucru cu care nu sunt de acord ),dar mai nou armele se folosesc din ce in ce mai des intre oameni.O lume fara crime,furturi,rautate, violuri, impuscaturi ar fi o lume perfecta dar daca toata lumea ar fi perfecta poate ca ar pieri rolul codului bunelor maniere si al Bibliei.

2 răspunsuri:
| tinaHd a răspuns:

Sociabila:*

| ElaMiha97 a răspuns:

Solidaritatea= sentiment care îi determină pe oameni să-și acorde ajutor reciproc; este bine să fi sociabilă.