| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa ma ajutati. Tatal meu este foarte grijuliu. Cand mergem la piscina nu ma lasa sa trec de jumatatea piscinei unde apa este mai mare decat mine chiar daca sunt o inotatoare buna chiar de la el am invatat sa inot.Este un tata ok la fel si mama sunt cei mai buni parinti si inteleg ca se ingrijoreaza dar vreau sa-i conving ca ma pot descurca.

4 răspunsuri:
| EduardGa a răspuns:

Parintii sunt parinti orice ar fi. Ar fi imprudent din partea ta sa te duci unde e interzis. Aparent e interzis. Tu spui ca esi o inotatiare buna insa eu le consider inotatoare bune doar pe olimpicele internationale. Ori, nu cred ca esti asa ceva. Stii cate accidente se intampla din neatentie si teribilism? La noi in oras, la bazin, in fiecare an se ineaca 2-3 tineri, la fel de rebeli si de neasculatori. Nu ai vrea un asemenea sfarsit. Oare cati ani ai? Daca ai sub 18, parintii sunt obligati sa aiba grija de tine, deci asculta-i. Daca ai peste 18, fa ce poftesti! E doar un sfatwinking

| TheHGlife a răspuns:

Daca nu te lasa du-te odata cand el nu este atent, si atuci el daca o sa vada ca stii sa inoti o sa te lase... in plus e o prostie stie ca stii sa inoti si nu te lasa

| bubulikutza a răspuns:

Bună! Faceti o reuniune de familie si vorbiti despre acasta problema. Spunele ca le multumesti pentru grija lor si bunatatea care ti-o ofera dar vrei sa inveti sa faci lucruri singura. Mai spune-le si ca ii iubesti si vrei sa descoperi cum este sa fai ceva singur, fara ajutor. Dupa desrierea care le-ai facut- in intrebare sunt 99% sigură ca vor intelege si te vor lasa sa faci lucruri si singura. Dar iti mentionez si ca intr-un fel au dreptate. Poti pati multe in practicarea unor activitati, singura. Intr-un fel ai si tu mare dreptate dar au si ei. Fa ce ti-am zis eu mai sus si vezi rezultatul. Te pup! Succes! Multa sanatate si tot ce iti doresti!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ia-o incet poate reusesti sa-i convingi. mi s-a intamplat si mie ii ia ceza timp sa isi dea seama ca "fetita tatii" a crescut. incearca sa-i dovedesti ca esti matura. pe mine nu ma lasa la piscina decat cu prietenii dar mi se pare o cerere ok. succes!