| anonim_4396 a întrebat:

"ATENTIE! Acordarea abuziva de voturi Stupid/Nefolositor poate conduce la suspendarea contului.

Asadar esti convins ca acest raspuns merita acest calificativ?"

Care e motivul pentru care nu ne intampina acest mesaj si cand vrem sa votam cu Inteligent, Folositor si Amuzant? De ce aici nu se mai pune problema votului abuziv?

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Abuzul in sine nu este decat exagerarea unui gest,da? nu abuzul ar fi o problema,cata vreme nu este obligatoriu echilibrul pe TPU dar acordarea abuziva de voturi stupid/nefolositor are consecinte negative asupra celui votat( il trage-n jos in clasamentul convenit de catre organizatorii TPU si,teoretic,il demotiveaza daca-i o persoana ce tine cont de conventiile astea).
Acordarea abuziva de voturi folositor/inteligent nu este, la prima vedere, catusi de putin negativa.Persoana "abuzata" pozitiv urca-n clasament(deci se bucura) are motivatii in plus sa raspunda in continuare cu interes,aduce clienti noi,subiecte noi,merge-nainte corabia,se duce vestea despre TPU etc.
Aceste reguli merg ca unse la o intreaga categorie(ai fi uimit ce larga este aceasta categorie si cati useri "onorabili" cuprinde).
Abuzurile, de orice fel ar fi ele, sunt o practica greu de combatut si...de parca n-ar fi de ajuns, mai sunt si abuzurile la misto : http://www.TPU.ro/......ina-1.html
Cand vad de-astea,mi se taie filmul si-mi jur sa nu mai votez, dar Votare humanum est, ce naiba?!

| anonim_4396 explică (pentru Leocerba):

Ai ascultat Lucrarea de Control a lui DOC? Cum te aranjeaza?

| Leocerba a răspuns (pentru anonim_4396):

Ha,ha,normal.Ma aranjeaza intr-un mare fel chiar daca ii deranjez pe cei din jur,ca toata ziulica "Nu,nu,nu ma poti opriiiii,nu,nu, nu ma poti stopa, merg pe calea meaaaaaaaaa".

| anonim_4396 explică (pentru Leocerba):

Haha, ma pot pune in locul lor cu usurinta. A avut ocazia o prietena sa asculte DOCfather in urma cu vreo luna (prima varianta e doar cu DOC, fara Coae) si m-a innebunit in toata perioada asta cu inceputul ''DOC, tata, limita de jos e cerul, / da-te mai incolo, ca n-am loc de oua, ca frigiderul...''. Asta si faza cu fistingul retinuse si ea.laughing

| Leocerba a răspuns (pentru anonim_4396):

Sigur,se vor gasi oricand cavernosi care sa le reproseze ca nu mai au filonul ala vechi,al introspectiei profunde etc dar albumul asta ii imprieteneste cu lumea,ceea ce-i grozav de important pentru ca ei erau de mult imprieteniti cu fanii genului si acum se pot auzi bine oriunde, la modul cel mai favorabil cu putinta, intelegi? au iesit si se dau cu generozitate unei categorii mai largi. De aia spun ca-i bine.Pe alocuri chiar foarte bine laughing

| anonim_4396 explică (pentru Leocerba):

Hehe, DOC, pe Facebook: ''Urmatorul album va fi conscious rap pur.'' Asta a zis acum cateva saptamani, sper ca n-a zis doar sa-si tina tastele calde, ca netu' nu uita si nu iarta.laughing
Nu e problema, pentru introspectie profunda il avem pe Cedrea, care tine steagu' sus, sus de tot. Cel mai sus, dupa parerea mea pur subiectiva, desigur.
La prima auditie a albumului (n-am fost la lansare, dar duminica nu-l ratez pe Dragonu') mi-au atras atentia doar DOCfather, Sangele apa nu se face si Secunde reci si nici alea prea tare, in afara de a 2-a de aici, care m-a lasat afis. Spre deosebire de SDSC, care m-a facut bucati din prima si continua sa fie albumul meu preferat din Romania.
Acum, dupa doua zile, am ramas in playlist cu 1 mai, DOCfather, Ceai (da, Ceai!), Sangele apa nu se face, Costuri, Cum o facem noi (cum e Cedry2k!), Secunde reci. A, si Vecinii mei. Cred ca-s singurul caruia ii place maxim piesa aia, maxima caterinca.laughing P-astea le voi asculta constant. Altele, dintre cele ramase, prin cine stie ce conjuctura.
Totusi, nu pot sa nu observ la DOC o usoara scadere a calitatii versurilor, fata de SDSC (care a fost in lucru, dupa cum si el a zis, cam 3 ani, deci 2007-2010) si nu cred ca o sa mai auzim vreodata de la el versuri mestesugite pana la sublim, cum avem pe Calaul, Ma uit (preferata mea de la el), Omul meu, Sentinta strazii si poate-or mai fi. Si productia imi place mai mult pe SDSC. Stiu, s-a schimbat, dar, daca e asa, pot sa spun ca DOC 2008-2010 imi place mai mult decat DOC 2011. Nu ca cel de acum nu mi-ar placea, in niciun caz.
Per total, un album bun, fara doar si poate. Gata mini-recenzia.laughing

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E pus la vrajeala acel mesaj, adminii nu sunt in stare sa vada cine da voturi nefolositor si stupid la greu, probabil in viitor vor introduce o modalitate de a prinde pe acesti infractori.

| alessia5158 a răspuns:

Este un avertisment -tinta! --- tinteste copiii care haladuiesc pe site si care au provocat atatea neplaceri /reclamatii. Orice copil caruia ii spui " daca faci asta, te voi pedepsi " va ezita sa faca lucrul rau pentru care a fost avertizat --- ori, pentru calificative gen " inteligent, folositor,amuzant " nu mai este necesara acea avertizare -tinta tocmai din ratiunea ca, acesti copii pusi pe rele oricum nu le vor folosi. Chiar daca, totusi, copiii voteaza un raspuns idiot cu " inteligent ", acel vot va fi magulitor pentru userul idiot DAR nu va fi jignitor.

In acest mod inteles, cu avertismentul-tinta adminii au impacat userii care sunt extrem de interesati de voturi si fundite. Parerea mea!

| Sabin91 a răspuns:

Pentru ca a face un abuz de bine nu cere sa fie laudat cu mesajul de intampinarewinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am inteles asta, dar de ce se considera vot abuziv doar cand votezi cu Stupid si Nefolositor? Eu, daca votez cu Inteligent o persoana, peste tot pe unde o prind, indiferent de ce zice, nu e tot vot abuziv?
Intreb doar asa, ca o chestie, fiindca mie toata treaba asta cu ''voturi abuzive'' mi se pare un bullshit. Votezi cum vrei, cand vrei, si n-ar trebui sa te traga nimeni la socoteala pentru antipatiile sau simpatiile tale, sau pentru ce ai ales tu sa sanctionezi sau viceversa. Bineinteles, atat vreme cat nu se pune problema contului dublu si votarea de pe ambele, doar asa, ca esti tu smecher.