NOname
| NOname a întrebat:

Care-i faza cu cerșitul Like-urilor pe TPU? Ce valoare au ele, din moment ce sunt nesincere?
Cei care tot cerșesc pe aici chiar nu realizează că fac SPAM, că sunt puerili și penibili și că pentru un Like sau un Vot pe nu-știu-unde riscă să-și piardă conturile (ne mai vorbind de respectul celor din jur)?
Vreau să fac un apel la întreaga comunitate. Vă rog, nu-i încurajați, răspunzând și dând Like-uri! Raportați-i (împreună cu temele, limbajul obscen, reclamele, atacurile la persoană...), eventual, avertizându-i, ca să nu-i vedem peste 5 minute iar cu mâna întinsă, cu aceleași întrebări!
Iar întrebarea mea este: Ce ziceți, îi raportăm sau îi raportăm?!?

38 răspunsuri:
| hideaway a răspuns:

Îi raportăm. Cum să nu!? De ce să-i lăsăm să tot cerșească... am mai prins și eu pe la categoria "Artă și Clultură", chiar și pe la "Adolescenți", (bine aici i-am prin pe cei care își făceau temele, un lucru și mai grav ca cerșitul de like-uri)...
Eu una, sunt de acord cu tine! Îi raportăm!

greece12
| greece12 a răspuns:

Logic!
Nu ne-ajungeau temele,obscenitatile,anunturile matrimoniale si reclamele la adidasi sau site-uri indoielnice,acum avem si blestemul Like-urilor!
Povestea asta chiar trebuie sa inceteze,cei cativa care se reped sa dea Like,in goana lor dupa funde,ar trebui sa stie ca ceea ce se castiga usor se pierde la fel de usor,oricum intrebarea va fi raportata si va dispare,moment in care va disparea si funda!
Mi-am facut o turma de mici dusmani aici,incercand sa le atrag atentia ca like-urile,facebook-ul si toate bazaconiile aferente, nu au nici o legatura cu TPU si nu am de gand sa ma opresc.
Eu una, nu-i iert!

| misterioaѕa a răspuns:

Ai dreptate, NOname.
Nu trebuie încurajate astfel de persoane!
Credeam că like-urile le primeşti atunci când le meriţi, nu pentru a te lăuda că ai multe.
Ce să facem? Raportăm...

| Flav a răspuns:

Fara niciun atac, ca este sambata, imi beau cafeaua, iar azi este o zi speciala in familia mea: nu ti se pare ca pui prea mult suflet? Este un simplu site, totul e virtual. Si, daca e sa privim pe ansamblu, la toate concursurile REALE si pe multi bani, s-a ajuns sa se dea like pe facebook, este o epidemie.

| Ronnix a răspuns:

Multi dorm la ora asta, lasa ca-i raportam cand ne trezim...

| ChioruL14 a răspuns:

Atuul lor este ca o baga pe aia la sfarsit "dau funda". deci daca da funda...gata, like.
nu, nu-i raportam, ne declaram dragostea fata de mamele lor.

| Leocerba a răspuns:

De acord.
Mai mult de dragul tau, ca-ti tocesti coatele pe Totul pentru TPU si bunul mers.Eu n-as avea atata rabdare de dedicat...

| Leocerba a răspuns:

Matura teorie.

| Ana94 a răspuns:

Îi raportăm logic laughing Eu,unul, m-am săturat să tot văd SPAM-uri din astea pe site, de parcă viaţa lor ar depinde de un like pe Facebook.Cum ai zis şi tu ăştia cu like-urile par penibili în ochii celorlalţi şi nu fac decât să-şi piardă conturile,valabil şi pentru cei cu temele şi alte minuni din astea.
Cred că ei vor like-uri ca să se dea şi ei mari prietenilor lor că, vezi Doamne, au ei multe like-uri rolling eyes Nu putem decât să-i urmărim în continuare şi să-i raportăm până s-or învăţa minte.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna! si cu ce ne incalzim raportand acesti utilizatori? am o optiune, nu raspund intrebarii respective, decat sa primesc injurii, nu raspund, trec peste si e mai bine.pana la urma e un site de ajutor reciproc, nu sunt de acord cu facutul temelor, dar in rest, nu vad care e problema... ignorand toata lumea, pe cine mai ajutam?
O zi frumoasa si calduroasa sa aihappy

| Hombre a răspuns:

Hei NoName mai ia si tu o pauza si vin-o in jacuzzi sa-ti tragi sufletul o leaca. Si dupa aceea eu zic sa-i teleportam.laughing

| CautNume a răspuns:

Ok raportam

| CautNume a răspuns:

Si pe cei care isi fac reclama (prin intrebari) la blog?

| NOname explică (pentru CautNume):

Da, bineînțeles (în caz dacă nu cer o părere despre blog, ci doar își fac reclamă).

| Cezar a răspuns (pentru NOname):

Nu prea ar fi cazul celor care cer părerei despre blog/forum/site, deoarece mai sunt şi experţi pe acest site care i-ar putea ajuta în acel domeniu. Doar dacă postează de mai multe ori aceaşi întrebare o poţi numi "reclamă".

| NOname explică (pentru Cezar):

Păi asta am spus și eu mai sus, numai cu alte cuvinte.

"...în caz dacă nu cer o părere despre blog, ci doar își fac reclamă".

Adică postează un link fără să atașeze o întrebare, fără să ceară o părere despre un articol sau blog, fără să aibă nevoie de ajutor/sfat... Înțelegi?

| MioaraParalescu a răspuns (pentru NOname):

Dami te rog niste linnkuri de unde pot sa ii raportez big grin

| NOname explică (pentru MioaraParalescu):

Îi raportezi, când îi prinzi cerșind pe site.
Gen:
- http://www.TPU.ro/......utydivass/
- http://www.TPU.ro/......chiajochi/
- http://www.TPU.ro/......iul-meu-e/
- http://www.TPU.ro/......4-83-vise/

Doar câteva pe care le-am găsit după o scurtă căutare pe Google. Iar pe site dau de astfel spectaculozități la fiecare a treia întrebare, mai ales în week-end. Sunt împrăștiați pe la toate categoriile și nu se lasă. Din contră, pe zi ce trece devin tot mai insistenți și tupeiști. Își fac conturi noi special pentru like-uri și teme. Drept urmare, nu se tem de suspendare. Așa că tare bine mi-ar prinde o mână de ajutor, ca să curățăm puțin site-ul.

Ar fi tragic dacă 90% din întrebări ar fi numai de acest gen. Iar moda deja a început...

| MioaraParalescu a răspuns (pentru NOname):

Ok pe astia i-am raportat si o sa mai caut.winking big grin

| CautNume a răspuns:

Deja am raportat vreo 3 cersetori de like-uri devil

| Chris a răspuns:

Pentru unii, "conteaza cantitatea, nu calitatea." Unii cer Like-uri pentru a creste numarul persoanelor carora le place fotografia/profilul lor, insa nu se intreaba cati le apreciaza intr-adevar activitatea. Da, trebuie raportati, sunt pur si simplu tot mai multi. Trebuie cumva opriti, pana la urma.

| 20thoughts a răspuns:

Sa ii raportam!

| CoquineNoire a răspuns:

Nu e de ajuns ca ne-au facut de ras si in Franta...

| vali1985 a răspuns:

Sa-i raportam!

| Lightning1997 a răspuns:

Ii raportam, dar la cati sunt sa nu scapam vreunul...

| AnnePlatt a răspuns:

Eu nu sunt de acord cu ideea ta, NoName. De ce sa-i raportam? Totusi cum a spus si "caramel" este un site pentru a ne ajuta reciproc.Nu sunt de acord sa facem teme pe TPU,dar nu vad de ce nu i-am putea ajuta cu un "LIKE"? Sunt unele concursuri la care unii participa si vor sa primieasca un like,iar daca strang cele mai multe like-uri castiga ceva. Acesta nu se numeste cersetorie,ci AJUTOR. Daca ai un suflet bun nu te-ai bucura pentru fericirea celulilalt. Si daca ar fi sa votam aceasta ar fi prima regula pe care eu as scoate-o de la incalcarea regulilor TPU. Si,Da,si eu am pus pe TPU cum spuneti voi "SPAM-URI" si mi s-a sters intrebarea. De ce? Fiindca subliniez UNEORI ai idei nu bune,foarte bune,NONAME,dar asta a fost o idee dintre cele mai proste "sa ii raportam,haideti veniti!" asta nu se numeste tot "cersetorie"?
Cersesti ca comunitatea sa fie de partea ta. Nu ma intelege gresit, dar si daca le-ai spune sa isi stearga contul unii chiar ar faceo, deoarece te considere un "idol" fiindca esti expert TPU si ai fost userul anului 2010. 80% te-ar asculta, iar 20% printre care na numar si eu ti-as spune "NU" cersetoriei.

| GusWaters a răspuns:

Bre,NOname,stii cum ajungi Master Jedi in calmitate?

Contul meu principal,Dumnezău, a fost suspendat doar ca i-am zis uneia care cerea like: dislike! Bine i-am mai zis eu si nise chestii de familie, dar alea nu se pun.Eu nu zic sa ii raportam.Mai bine dam un LOIC pe paginile lor de pe TPU si pe cele de facebook, si ii inchidem de tot pe draci. LOIC opreste din funcionare anumite pagini, FYI.Si cei ca ei nu o sa ii raporteze; problema fiind ca sunt si foarte multi cei ca ei, adica vreo 60000 pe site-ul asta, majoritar copilasi semi-retarzi care cred ca o cere funda/like le aduce si altceva in afara de carne in gura...

| Bogdanux a răspuns:

Sunt pregatit de raportat in masa...

| KiddaBăă a răspuns:

În legătură cu temele. Ei cum vor să învețe dacă ne pun pe noi să le facem temele? Sau unii găsesc motive spunând că este pentru olimpiadă. Sunt de acord cu tine! Ei au un limbaj obscen aici, dar în viața de zi cu zi sunt mielușei. Eu rog ca, cei care dau peste o întrebare prostească (mă refer la teme, limbaj, reclame etc ), să apese pe butonul Raportează din dreapta întrebării! Poate într.o zi o să scăpăm de acești "indivizi" și site-ul TPU o să devină normal. Good luck!; 3

| Pawesome a răspuns:

Dupa parerea mea, pentru ei Like=atentie, faima
Eu o mai numesc setea de atentie. Cand primesc, mai vor, nedandu-si seama ca ceea ce fac este gresit.

| RoseQueen a răspuns:

Ambele! Adevarul e ca unii dau din proprie initiativa funda sau vot-ul, iar altii tot intreaba"Funda?". Cei care o merita o merita, dar sunt putini. Cei care nu o merita tot cer intruna si-ntruna. E pur si simplu ceva care chiar te scote din sarite si te face sa crezi ca majoritatea oamenilor sunt total inutili in lume.

| becka133 a răspuns:

rolling on the floor)) intrebarea aia e cea mai tampita pe care ai pus-o.doamne fereste.restul uitati-va va rog la link-ul ei.o sa imi dati dreptate.deci:nu cred ca va face asta sunt sigura.nu are cum.hee hee

| Fly2Sky a răspuns:

Pffcrying

| Fly2Sky a răspuns:

Scuze laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai raportez domne nimic! Sa puna mana sa te faca astia de la TPU moderatoare, daca tot te intereseaza atat. Oricum mi s-a luat de unele postari la care raporteaza peste 5 useri si tot nu dispar.
Si asa acum sunt Junior big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NOname,eu sincer sunt pasnica, nici nu m-am complicat pana acum cu astia...ma cam streseaza ei, dar daca atat ii duce mintea.Acum mai vedem... daca unul intrece limita, merita sa-l raportam, nu? OK.eu sunt DontSpeak, Wizard e ocupat la ora astahee hee.Te pup!

| Leocerba a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa raportezi inseamna sa pui mana pe-o matura. Nu ca sa le dai o bucata (desi unii poate c-o merita laughing ) ceea ce ar insemna agresivitate ci ca sa cureti cat de cat locul, ceea ce reprezinta un gest pasnic si necesar.