NOname
| NOname a întrebat:

Dacă ai fi administratorul site-ului (TPU), ce ai schimba la el?

Răspuns Câştigător
| Cezar a răspuns:

- Păi în primul rând aş alege moderatori care să îşi facă treaba!
- Aş creea un forum în care să socializăm şi acolo, să ne scriem sugestiile referitoare la acest site nu numai pe blog, ar fi mult mai uşor pe un forum.
- Aş creea un chat mult mai instant, e cam aiurea să aştepţi 10 secunde până la afişarea textului.
- Aş angaja un suport tehnic pentru a răspunde tuturor useri care au scris / întrebat la "CONTACT" să şi răspundă
- Ar fii frumos să fie şi "descriere profil " în care să scriem ce gândim un fel de status. Şi tot la profil să fie chenaru "comentarii", să scriem ce dorim despre aceea persoană.
Desigur useru poate să modereze chenaru acela dacă cumva cineva a scris un comentariu jignitor sau ceva de genu acesta!
- Aş mai creea şi un rang gen " Expert, "Userul anului" şi acel rang se ar numi "Legenda TPU ". Adica are o vechime mare şi a trecut de rangul de user al anului. Desigur în profil va avea şi fundiţa de user al anului!
- Să implementez cont VIP cred că ar fi ceva, useri să plătească o sumă de. pentru nişte facilităţi. Această sumă va fi strânsă pentru întreţinerea situ-lui. Şi facilităţi ar fi.ca fiecare întrebare să fie prima din pagină, cu o culoare diferită pentru diferenţare. Să scrie "VIP" ca " Expert TPU " s.a.m.d. Am foarte multe ideei dar nu cred că am timp să vi le spun pe toate!
Cam atât. şi sunt răspunsuri în care sunt de acord, doar unele.
O zii bună.

81 răspunsuri:
| danielcretu1980 a răspuns:

As fi mai vigilent cu contentul.
posteaza multi agramati cu jumatate de creier.

| zdrangoi a răspuns:

Administratorul!

| Ucigasuldeprostie a răspuns:

As scoate categoria religie! rolling on the floor

NOname
| NOname explică (pentru zdrangoi):

Zdrangoi, adică ţi-ai da demisia?

| danielcretu1980 a răspuns:

A... si mai e ceva.
foarte multe raspunsuri in 2 peri, intrebari care nu-s intrebari, intrebari puse la alt domeniu decat cel din titlu si cuvinte obscene scapate in post-uri. plus agresivitate din cauza ca profilurile nu sunt decat niste masti. in spatele mastii oricine spune ce vrea.
mai multa transparenta, poate... dar asta ar scadea audienta, nr de membri si implicit contentul generat.

interfata e greoaie, notificarea nu se face si pe mail, deci trebuie sa-ti consulti profilul zilnic sa vezi daca ti-a raspuns cineva.

cam atat. mai pe scurt. e bine asa. nu schimbati nimic.

| S3c0ndSh0t a răspuns:

Daca as fi administratorul site-ului (TPU) as schimba regulile legate de rubrica intrebari.Pentru ca multi pun intrebari stupide si se incalca o serie de reguli dar toata lumea se face ca ploua asta e cel mai grav.As limita site-ul.Adica sa nu mai puna orice copil de 14 ani intrebari stupide in special la rubrica Dragoste si Sex.As mai face inca un lucru...Stergerea conturilor inutile.Multi isi fac cont pentru a pune o intrebare stupida... Dupa ce primeste la randul lui raspunsuri stupide intra pe contul lui si contul care a pus intrebarea stupida ramane uitat de el si poate cineva vroia si el sa isi puna (sa zicem) numele care l-a pus la cont insa nu poate.

| Rush a răspuns:

Nimic

NOname
| NOname explică (pentru danielcretu1980):

Danielcretu1980, primeşti notificarile pe mail, dacă atunci când trimiţi o întrebare, bifezi "Doresc sa fiu notificat pe email cand apar raspunsuri (Aceasta facilitate este disponibila doar pentru userii care au adresa de email confirmata)".

Mulţumesc pentru răspuns.

| danielcretu1980 a răspuns (pentru NOname):

Ok. cum ramane cu alte notificari. Sunt obisnuit cu stilul FB. postul apare instantaneu, notificarea apare pentru orice.
spre exemplu nu pot afla care raspuns a fost votat inutil, care util, etc. poate nu am descoperit eu cum inca.
"ajut" oamenii doar de 3 zile.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus NOname! Nu aș schimba absolut nimic, l-aș multiplica!
O zi cu zâmbet să ai!

| Damasc a răspuns:

As face optiunea de a vedea cine te-a votat vizibila pentru toti userii.(desigur atunci pot aparea diferite conflicte, intre cei ce s-au votat si multe intrebari de genul 'de ce asa')dar ar merita incercarea.Ar mai fi frumos(zic eu) sa fie introdus un joc din acela 'trivia',cu tot felul de intrebari de cultura generala, mi se par foarte interesante jocurile de genu'. Bineinteles asta ar putea afecta viteza de raspundere a site-ului si toate cele, dar ca idee ar fi interesant.Cam atat am pe moment, daca se mai nazareste vreo idee, revin happy

| UPSsss a răspuns:

Buna,eu as pune un admin pe chat ca uneori e dezastru, in rest pot zice ca e ok

NOname
| NOname explică (pentru danielcretu1980):

Danielcretu1980, pentru început citeşte Întrebările frecvente http://www.TPU.ro/intrebari-frecvente, dacă nu le-ai citit încă, şi intră şi pe blog-ul site-ului http://www.TPU.ro/blog/, vei afla multe lucruri interesante.

Iar notificarile mai nou îţi apar şi pe profil, în stânga. Nici nu mai e nevoie să-ţi accesezi mail-ul ca să afli cine ţi-a răspuns sau ţi-a comentat răspunsurile. Mi se pare destul de ok aşa. Ţie?

| Abandoned a răspuns:

Ham ham, ex-stapana!
As numi vreo 20 de moderatori pe site care sa supravegheze categoriile. Sa mute intrebarile de la categorii gresite la cele potrivite sau sa limiteze utilizatorii care nu tin cont de categorie sub nicio forma sau daca incalca regulamentul in mod repetat. Ei vor putea sa elimine definitiv/complet(cu tot cu raspunsuri) dintr-un click intrebarile postate in deradere. Va spun, sincer, ca in afara TPU, suntem vazuti foarte prost in blogosfera romaneasca ( macar incercati www.zoso.ro ). Exista aici si un user pe TPU, pe care multi il considera un zeu, care merita de urgenta un chenar portocaliu sau unul albastru chiar, dar coboara nivelul site-ului cu mult, desi el nu face decat sa ajute, dar n-o face corect! Ham ham!
Ham, inca ceva: as elimina "robotelul" ala afurisit!

| zdrangoi a răspuns (pentru NOname):

Da, pentru ca daca ar fi dupa mine as schimba prea multe si nu ar mai fi TPU.

NOname
| NOname explică (pentru Abandoned):

Mulţumesc, Aky. Mi se par foarte bune sugestiile tale, mai ales cele două legate de moderatori.

P.S. Poţi să ne spui despre ce utilizator este vorba?

| Abandoned a răspuns (pentru NOname):

Nu, nu pot. Dar il banuiti. Ham ham!

NOname
| NOname explică (pentru IMPERIA):

IMPERIA, hihi, faină ideea cu multiplicare. Like!

| TheShade a răspuns:

As sterge contul utilizatorilor care pun numai intrebari stupide

| Lisadream a răspuns:

Am incercat sa trimit un mesaj unui user si mi s-a spus ca nu sunt membru senior pentru a face acest lucru. Nu vad rostul la aceasta regula. De ce trebuie limitata comunicarea? stiu ca as fi putut sa trimit un mesaj acolo unde userul a postat o intrebare, dar nu vroiam sa fie citit de ceilalti.
Sunt prea multe intrebari legate de teme. Cand vreau sa raspund trebuie sa merg cateva pagini in urma ca sa gasesc niste intrebari serioase. Caut sa ofer o parere, un sfat acelora care intr-adevar au nevoie.

| Zippy a răspuns:

Timpul de procesare al intrebarilor,raspunsurilor, schimbarile contului sa apara instantaneu(nu ca acum dupa o zi sau doua), as suspenda conturile tuturor agramatilor cu jumate de creier de la categoria religie si de la comics

| Klepto a răspuns:

Eu ma hranesc cu vise ieftine spulberate de copii preadolesceti gandite si lacrimi de lenesi care iau 4 dupa ce le raportez intrebarea in care cereau sa li se faca tema.Is prea macabru ca sa fiu asa ceva, plus ca ar scade traficul ca as da ban peste ban peste ban.

Daca-s fi administrator pentru o zi,
Site-ul tot l-as netezii,
Fara agramati si lenesi scoleri,
Care n-au varsta legala sa miroasa beri,
Dar care se dau mari smecheri,
Ca-s in fata pc-ul si-s imuni la-tingeri,
Temele le-as rascheta,
Pe cei care le rezolva i-as desfiinta,
TPU rai al celor infranti intelectual,
La care le sta mintea doar la intrebari cu caracter sexual,
I-as da in gura unor feministe cu sindrom menstrual,
Sa vad daca le mai arde de intrebari sinonime cu "penal",
As face curatenie, o data pentru totdeauna,
Sa nu mai fie intrebari penibile niciuna,
Cum Vlad ma cheama Tepes mi-e aliat,
I-as pune pe toti in Siberia la exilat,
La cat de multi nervi am acum,
As fi mai distrugator ca ciuma,
Ordine si disciplina,
Ce-i ce nu pot sa respecte, sa se abtina,
Copii penibili si nebuletinati anonimi,
Fiind mai inutili decat un zid pe care te razimi,
Complexati si numaratori de calorii si grasimi,
Obsedati de a penisului normale grosimi,
Care se uita mai intai la zodia partenerului,
Si ating apogeul absolutului,
Complexate de kg in plus,
Care mananca prostii pana la surplus,
Nesigure pe ele incat nu stiu nici cu ce sa se imbrace,
Dar vor sa stie care-i treaba cu afrodisiace,
Sau pe iubitul gibon cum sa-l impace,
Si care plang dupa ce aleg un prost si el doar palme le trage,
Si dau vina pe toti baietii ca-s niste dobitoace,
Dar stau cu ei ca ei bani, chiar daca le displace.
TPU rai al infrantilor pe mai multe planuri,
Pe care i-as infunda cu pompa in tunuri, Si i-as trimite pe o insula de teste nucleare,
Cand o sa se vada singuri o sa se gandesca la o autofocusare.

| Jessica a răspuns:

Bună.
Dacă aș fi administratorul site-ului aș schimba câteva lucruri:
- nu aș mai pune reclame pe site ( știu că poți să îți instalezi nu știu ce... )
- aș pune un expert ( care merită ) la fiecare categorie și să poată șterge întrebările stupide
- aș face ca pe profil să scrie ( exemplu ):
Ajuta oamenii din 15 Apr 2010
Ultima logare: 26 Sep 2011
Utilizator Senior de nota ( 0, 1, 2,3,4,5,6,7,8,9,10 )
- aș alege încă câțiva experți TPU
- aș șterge conturile utilizatorilor care nu l-au mai folosit de mai mult de 2 ani și cam atât.
Asta e părerea mea.

NOname
| NOname explică (pentru Jessica):

Jessica, bune idei.
Am doar o întrebare: din ce bani ai întreţine site-ul, ţi-ai lua salariu, i-ai plăti pe programatori, etc., dacă ai renunţa de tot la reclame? Mai ales că şi acum site-ul consumă mai mult decât produce.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil as implementa un sistem de crescut in rank in locul junior-senior, ceva de genu 10 raspunsuri faci lvl 1 alte 20 raspunsuri lvl 2 (lvl100=10.000 raspunsuri -+ se alege prin votare) si fiecare cand pune o intrebare sa aleaga lvl minim al userilor pentru a putea raspunde intrebarii lor asa ai siguranta ca nu iti raspunde orice noob happy la fiecare 20(-+ se alege prin votare) raspunsuri castigatoare intr-o anumita categorie userul sa fie recompensat cu o medalie care sa aiba legatura cu,categoria specifica (religie= o cruce, tehnologie=un pc sau cv de genu) si mai multe atentionari care au si consecinte in vederea gramaticii, si continutului obscen ma rog pe mine personal nu ma deranjeaza cateva greseli daca totusi inteleg ce a scris si un sistem de donatie pentru TPU (in caz de criza se implementeaza un mod de plata sa iti incarci contul cu 1euro si sa ai dreptul la 10 intrebari 10 centi intrebarea) raspunsurile sunt gratis, cred ca as avea ce face laughing

| francesca89 a răspuns:

Mereu pui intrebari interesante care ne pun pe ganduri.
Eu una n'as schimba absolut nimic, e bine asa cum e

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

L0N3R, după părerea mea, vechimea utilizatorului şi numărul de raspunsunsuri date de el nu se află în legătură directă cu valoarea lui (calitatea răspunsurilor). Unu' abia ajuns pe site îţi poate da un răspuns de pici pe spate. De ce să vrei să-l blochezi? Sau dacă eşti nou, nu poţi să fii inteligent, serios? De unde e aceasta prejudecată?

| anutza a răspuns:

As mai adauga 2 categorii
- una cu teme (desi sunt interzise tot se fac, asa ca macar sa se faca "legal") si una cu joburi
- as face ceva cu privire la continutul obscen al unor intrebari/ raspunsuri pentru ca pe acest site sunt si minori si ar trebui cumva feriti de un astfel de comportament

| Jessica a răspuns (pentru NOname):

Dacă eram adiministrator și aș fi avut bani aș fi făcut ce am zis mai sus, dar nu sunt. Oricum nu am vârsta corespunzătoare să mă gândesc, d-voastră ne-ați întrebat ce am face dacă am fi admini, nu ați precizat dacă nu am avea bani.

NOname
| NOname explică (pentru danielcretu1980):

Danielcretu1980, ai fi în stare să citeşti sute de mii de postări pe zi, ca să elimini cele care încalcă regulamentul? Pentru asta există butonul "Raportează" şi utilizatorii care deţin şi cealaltă jumătate de creier.