| imarele a întrebat:

Bună. Sunt în Germania la lucru. Duminica nu strică câte o ieșire în München dar trebuie să călătoresc inclusiv cu trenul de unde suntem cazați. Problema mea cea mai mare sau marea provocare e transportul în comun public, zonele în care metropola e împărțit și biletele de transport. München e împărțit în formă de inel cu 16 zone împărțit la 4, câte 4 inele la fiecare zonă (ring 1-4 centrul orașului), ring 5-8 etc. Sau ceva de genul, nici asta nu înțeleg destul de bine. Mijloacele de transport public, împreună cu transportul feroviar sunt unite într-o singură rețea și în funcție de zona prin care treci prețul biletelor diferă, de fapt sunt foarte multe tipuri de bilete și abonamente. Nu reușesc să fac diferența și nu știu care cum e valabil. Zonele sunt marcate cu M și e marcat de la 1 la 6. Știe cineva să mă lumineze vă rog frumos?
M-ar interesa diferența între ticketele de o zi Bayern care costă 25 euro. E valabil parcă pană a doua zi, până la ora 3 și pot folosi orice tren regional, mijloace de transport în comun din München. Mai este un bilet de o zi pentru zonele M 1-6, care coastă 14.80 euro și e valabil până a doua zi ora 6. O altă întrebare este dacă și la acest bilet pot folosi orice mijloc de transport? Zonele 5 sau 6 se întind dincolo de aeroport și îmi încurcă înțelegerea. Știu că zona 5 e aeroportul dar zona 6 sunt localitățile care aparțin Münchenului?

Am mai citit că biletele online din aplicație trebuie imprimate ca să fie valabil? Ce e curios că în altă parte pe sietul Mvv scrie că ajunge un smarphone. Vă rog ajutați-mă vă rog. Mulțumesc frumos.

2 răspunsuri:
| BuLaNNNeL a răspuns:

Eu aveam abonament, 90 de euro / luna și puteam sa circul atât cu s-bahn cât și cu busuri etc. Dar asta se întâmpla acum 4 ani. Tot în Munchen, dar mă foloseam de google maps ca să nu încurc liniile sau autobuzele între ele laughing. Îți alegi destinația, iar gps-ul te va îndruma cat mergi cu busu, cât cu metroul, tramvai etc.

| imarele explică:

Voiam să știu dacă cineva dintre românii care lucrează afară cunoaște München și voiam să aflu care e diferența între două tipuri de bilete pentru o zi și dacă cu ambele pot folosi toate mijloacele de transport. Un pic e complicat sistemul de transport în München și tot caut pe net să înțeleg.