| LaviniuA a întrebat:

Ma gandeam azi-noapte la orasele subterane de pe luna.
Si iata ce gasesc azi:
https://earthlymission.com/derinkuyu-underground-city-tu rkey
Orasul subteran din Derinkuyu, Turcia.
Daca pe vremurile alea oamenii faceau asa ceva, va dati seama de ce sunt in stare azi?
Daca ati fost vreodata intr-un oras subteran, sa imi ziceti si mie cum e.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Super interesant. Eu azi ma gandeam la gobleki tepe. Si nu intleleg de ce nu apare si in mainstream media. Adica, pe bune, gobleki tepe rescrie istoria. Si este o anomalie, nici nu ar trebui sa existe. In teorie istoria incepe cu sumer, 5k ani in urma. Atunci ar fi aparut primele orase, primele sisteme de irigat, primele armate ( organizate, dar nu profesioniste), scrierile cuneiforme, matematica, la naiba, plugul... La naiba, astia parca au inventat totul, aaaa si trebuie sa zic si de bere! Dap, cel mai vechi alcool din lume, dar deja deviez. Toata lumea se intreba cum de s-au dezvoltat atat de rapid, cum de au evoluat atat de rapid, ce aveau ei si nu aveau popoarele de pe continentul american sau europa sau asia centrala sau Australia. Unii arheologi, au avut curaj sa declare " dar daca ei nu au inventat nimic, si de fapt au venit cu acele informatii din alta parte?! " Din pacate acei arheologi au fost catalogati nebuni sau neprofesionisti. Asta pana in 2007, cand a fost descoperit gobekli. T. Un soc total, pentru ca era o civilizatie extrem de avansata, desigur nu la fel ca sumerieni dar, tine-te bine cu o vechime de minim 10000 de ani! Zece mii de ani! Ceea ce da peste cap toata preistoria. Pt ca tehnic vorbind, civilizatia trebuia sa aiba maxim 5 poate 6 k ani. Si asta inseamna ca nici civilizatia netufiana nu ar fi prima care a trecut de la culegator-vanator la agricultura. Practic teoria spunea ca omenirea a inceput sa cultive grane si sa domesticeaca animale, cu 11k ani in urma. Gobekli T., Nu avea cum sa fie atat de avansat daca omenirea s-a apucat de agrigultura doar acum 11k ani. Si acum intrebarea de pe buzele tuturor! Cum este posibil ca omenirea sa construiasca asa ceva in urma cu minim 10k ani?! Cine le-a dat sa manance?! Cum isi permitea o comunitate atat de mare sa aiba timp sa construiasca asa ceva?! Pt ca evident, trebuia sa existe ft multi oameni care sa vaneze, si foarte multi oameni care sa cultive! ( Fara plug si fara sapa, fara sisteme de irigatii). De unde aveau cunostinte matematice acum 10k anii?! Tu iti dai seama ca intreaga omenire traia in pesteri, inca existau homo sapinens de neanderthal, oamenii se mancau intre ei, iar in Turcia de azi existau oameni care construiau orase si temple si sculpturi?! Mai trebuiau sa treaca cel putin 5000 de ani pana sa apara prima civilizatie cum ar fi sumerul. Fascinant!