| Robert138 a întrebat:

Poate un copil care a implinit varsta de 16 ani sa mearga neinsotit de parinti in alta tara?
Daca da, de ce documente am nevoie

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti!
Minorul (sub 18 ani), nu poate calatorii in strainatate fara un parinte sau tutore legal fara procura notariala prin care cineva este imputernicit sa-l insoteasca peste hotare.

| crowleydark a răspuns:

Salut! Nu este o regulă/lege concretă cu privire la călătoria cu avionul a minorilor de peste 16 ani. Trebuie să te interesezi la compania serviciilor aeriene de transport pe care vrei să o folosești, și la ministerul afacerilor externe a țării unde vrei să călătorești. Iar dacă faci escală, ai nevoie să afli informații despre documentele necesare pentru țara respectivă. Așa că totul depinde de călătoria pe care vrei să o faci.