| Meap a întrebat:

AJUTOR!
Maine am examenul la romana de clasa a 8-a si nu prea stiu nuvela si schita.
Ati putea sa-mi da-ti niste modele de apartenente la amandoua?
Va roghappy

Răspuns Câştigător
| OviOvi a răspuns:

Ia d'aici: http://meditatii-la-romana.blogspot.ro/......-este.html ---> nuvela si http://lucibrezaiu.wordpress.com/......caragiale/ ---> schita
Si bafta la examen...si eu-l dau;)

| Meap explică (pentru OviOvi):

Multumesc :p
sper sa luam note mari smug

2 răspunsuri:
| Alexandru198S a răspuns:

Textul dat se incadreaza in schita, intrucat este specia genului epic, in proza, in care se relateaza un episod semnificativ din viata unuia sau a mai multor personaje.
In primul rand, actiunea este lineara, plasata intr-un timp relativ scurt si intr-un spatiu restrans ( cu exemple ). De asemenea ca in orice opera epica modul de expunere predominant este naratiunea, la persoana I sau a III - a, ce se imbina cu dialogul/descrierea.
In al doilea rand, la actiune iau parte un numar relativ redus de personaje : -, -, -. Personajul - este caracterizat indirect din / direct de catre autor. Si mai zici o idee principala.
Avand toate aceste argumente putem spune ca textul dat se incadreaza in specia genului epic, in proza, schita.

Textul dat se incadreaza in nuvela, deoarece este specia genului epic, in proza, de intinderi relativ mari (,, mai mari ca schita dar mai reduse ca basmul,, daca vrei sa scrii mai mult ) in care actiunea urmareste un singur fir narativ.
In primul rand, accentul este pus mai mult pe definirea personajelor decat pe actiune. Personajul - fiind prezentat -. Intriga este riguros construita. De asemenea conflictul este puternic si are un rol important la desfasurarea actiunii.
In al doilea rand, nuvela prezinta o obiectivitate sporita pentru a pastra o stransa legatura cu realitatea. Ca in orice opera epica modul de expunere predominant este naratiunea, la persoana a III -a, ce se imbina cu dialogul si descrierea.
Avand toate aceste argumente putem spune ca, textul dat apartine speciei genului epic, in proza, nuvela.

Sper ca te-am ajutat! Bafta la examen! happy