| Phoenixfu a întrebat:

Am 14 ani si de vreo 3 luni vocea mea este "instabila" sa spun asa...
Deci uneori este puțin mai groasă, alteori se subțiază rau de tot, nu am vocea pițigăiata dar cand vorbesc, nu stiu cum sa spun, am vocea prea slabă, moleșită, de ce?
Cand voi avea vocea mai groasă? Dacă de 3 luni încoace am început sa am probleme cu vocea, cat va mai dura pana se schimba?
Parcă acum jumătate de an aveam vocea mai groasă, era într-un fel răgușită dar era mai groasă.
Nu-mi mai suport vocea laughing
Funda pentru cel mai bun răspuns!

3 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Asa e la pubertate cu schimbarea vocii, nu este un termen stiintific cat dureaza. Mai peste 1, 5-2 ani se va face (posibil ) din nou mai groasa apoi se stabilizeaza cam intr-un an. Pe la cca 17-18 ani scapi de problema. Nimeni nu scapa de perioada asta decat sunt variatii de la om la om.

| Metalheadforever666 a răspuns:

E din cauza pubertatii.Si eu inca de la 13 ani am inceput sa am vocea "instabila", acum la 15 ani este mai stabila.Peste 2-3 ani nu o sa mai ai probleme cu vocea.

| TheGreatPerhaps a răspuns:

Cred ca ar trebui sa incerci cateva exercitii de dictie. Am eu un set de exercitii care te vor ajuta sa pronunti cuvintele clar, convingator si cu o voce mult mai - sa zicem - profunda. Lasa-mi ceva prin care sa-ti trimit documentul.
Te asigur ca vei fi multumit de rezultat.