| Violetta69 a întrebat:

Am 15 ani si 6 luni, inaltimea de 1, 55, iar din toamna incep liceul. De asemenea, din toamna as vrea sa port incaltaminte cu platforma, fiindca sunt foarte complexata de inaltimea mea. Sunt si plinuta, am 58 de kg, asadar, as vrea sa scap macar de complexul cu inaltimea.
Cum vi se par fetele care poarta astfel de incaltaminte?
Ce fel de incaltaminte cu platforma as putea purta? Cu ce as putea s-o port?
Dau funda.

Răspuns Câştigător
| positivity a răspuns:

Nu înțeleg totuși de ce te simți complexată de înălțimea ta. Nu ești cea mai scundă persoană de pe planetă, iar cine te iubește, te iubește așa cum ești.
Și eu am 1, 55 m și nu mă plâng. Este o înâlțime drăguță, lumea mă confundă cu un copil de clasa a VII-a maxim, dar e interesant.
Poți să porți ce vrei atâta timp cât te simți bine; dacă te simți bine, vei arăta bine. Înțelegi? Trebuie doar să îți placă ție.
http://shopping.flu.ro/......396506.jpg
Am văzut că multe fete poartă de genul acesta, ai putea să încerci să vezi dacă poți merge pe așa ceva.

9 răspunsuri:
| blueangel99 a răspuns:

Te înţeleg, ştiu cum e cu înălţimea asta. Nici eu nu sunt chiar atât de înaltă pe cât ar trebui să fie o fată de 15 ani (am doar 1.64). Asta e, dacă aşa ne e genetica, nu avem ce să facem.
Cât despre tocuri, nu am nimic rău de comentat. Şi eu port tocuri pe la şcoală. Încălţămintea cu toc nu e chiar atât de incomodă pe cât spune lumea, şi platformele sunt chiar bune, atâta timp cât nu sunt prea înalte. Acum nici tocuri d-alea cui, de 15 cm să nu-ţi iei. Unu la mână, că nu vei putea merge pe ele, doi la mână că nici nu arată bine(înălţimea tocului trebuie să fie proporţională cu înălţimea celei care le poartă, eu, de exemplu, nu port mai înalte de 7 cm). Ia-ţi nişte pantofi casual, de zi, pe care să-i poţi purta cu fustă şi, dacă vrei, şi cu pantaloni. Cere-i sfatul mamei tale, mergi şi probează şi totul o să fie bine. Alege*ţi încălţăminte care să nu aibă talpa prea rigidă, şi poart-o prin casă cam 15-30 de minute pe zi, ca să nu faci bătături când o să le porţi pe stradă sau la şcoală. Cât despre kilogramele în plus, asta e, rotunjimile vârstei, o să treacă. Încearcă să te alimentezi corect, adică să eviţi sucurile, făinoasele şi fast-food-ul şi să nu mai mănânci dulciuri din comerţ, ci gătite în casă. Şi nu uita de mişcare.
Succes!

| deeadeea111 a răspuns:

Hey, eu zic sa adopti un tip de incaltaminte cu platforma comoda, totusi o sa mergi la scoala...nu ai de ce sa fi complexata, eu sunt prea inalta si nu pot sa port prea des tocuri, asa ca bucura-te de oportunitatea ta :*

| Violetta69 explică (pentru deeadeea111):

Ce inaltime ai?

| deeadeea111 a răspuns (pentru Violetta69):

In jur de 1, 70

| paulthegame a răspuns:

De esti coplexata de inaltime de la varsta asta mai ai de crescut pana la 20 de ani

| Violetta69 explică (pentru paulthegame):

Nu mai cresc. Am fost la doctor si am cartilajele inchise. happy

| eviltwinnn a răspuns:

Imagineaza-te in prima zi de liceu sa apari in fata colegilor suspendata pe niste bocanci, ce impresie crezi ca o sa faci?
Nu ar trebui sa te preocupe inaltimea, nu depinde de tine, in schimb cu greutatea ai putea sa faci ceva.

| bbu2eugen a răspuns:

Eu cred ca-ti sta frumos asa cum esti. Cine te iubeste cu adevarat nu l intereseaza corpul inaltimea si alte chesti decat sufletul tau.

| Frumuscadragutica a răspuns:

Cumpara o pereche de pantofi cu platforma care sa se potriveasca si la fusta si la pantaloni. Nu iti mai fa griji din cauza inaltimii. Nu conteaza cat de inalta esti ci conteaza fapul ca esti fumoasa atat la interior cat si la exterior. happy