| andrei12233 a întrebat:

Am 16 ani si am ramas de 3 ori repeten sad mai pot face ceva? Va rog raspundeti repede sad

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Nu conteaza ca ai ramas..Nu te refuza nimeni daca te mai inscrii odata, mai ales la FR sau seral. poti sa te mai scolarizezi.happySi ce piti face? Sa incerci putin sa frecventezi scoala sau sa inveti putin.

8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Th3AbSinTh3 a răspuns:

laughing)) traveling to Spania

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi să-ţi continui studiile în învăţământul cu frecvenţă redusă ( sau la seral )!

"Art. 203. - (1) Elevii declaraţi repetenţi se pot înscrie în anul şcolar următor în clasa pe care o repetă, la aceeaşi unitate de învăţământ, inclusiv cu depăşirea numărului maxim de elevi la clasă prevăzut de lege, sau se pot transfera la altă unitate de învăţământ.
(2) Pentru elevii din învăţământul secundar superior şi din învăţământul postliceal declaraţi repetenţi la sfârşitul primului an de studii, reînscrierea se poate face şi peste cifra de şcolarizare aprobată.
(3) În ciclul superior al liceului şi în învăţământul postliceal cu frecvenţă, elevii se pot afla în situaţia de repetenţie de cel mult două ori. Anul de studiu se poate repeta o singură dată.
(4) Continuarea studiilor de către elevii din ciclul superior al liceului sau din învăţământul postliceal, care repetă a doua oară un an şcolar sau care se află în stare de repetenţie pentru a treia oară, se poate realiza în învăţământul cu frecvenţă redusă. În situaţia în care elevii din învăţământul secundar superior nu au împlinit 18 ani rămân în învăţământul cu frecvenţă zi/seral.
... " - SURSA = R.O.F.U.I.P. aprobat prin Ordinul MEN nr. 5115/15.12.2014 de la linkul :
http://www.isjmm.ro/......rofuip.pdf

Toate cele bune!

| Dariusuu a răspuns:

Da, mai poți.

Pune-te și învață!

| Taduic a răspuns:

Incearca o profesionala, macar sa faci meserie. Cred ca in mintea ta tu nu te gandesti la facultate... mai bine incerci o profesionala, castigi bani modesti devreme, in timpul acelei scoli primesti si o bursa de 50 de lei pe saptamana insa chestia este ca nu ai voie sa ai absente multe acolo daca vrei bursa.

| andrei12233 explică (pentru Taduic):

Bai,eu n-am nevoie de bani! Eu, vreau sa imi reiau 'scoala' daca se mai poate ....Pentru, ca am fost prost si nu mi-a pasat ininte! sad

| CreștinOrtodox a răspuns:

Eu nu înțeleg cum puteți să rămâneți repetenți! Nu vă pasă de viitorul vostru?! Poți doar să încerci să te înscrii la altă școală din alt județ!