| Costea25Cristian a întrebat:

Am 18 ani și nu am avut niciodată o prietena. Îmi doresc sa întâlnesc fata potrivita. Eu sunt și timid mai ales cu fetele. Le dau mesaj fetelor care îmi plac dar ori nu îmi răspund ori ma iau la mișto. Și când îi dau mesaj unei fete cu buna îmi răspunde la fel și după nu mai știu cum sa vorbesc și ma ia la mișto când vede ca sunt timid. Un prieten medic psihiatru mi-a spus ca voi scăpa de timiditate doar când voi întâlni o fata timida exact ca mine. Ce credeți ca ar trebui sa fac?

Răspuns Apreciat de Editori
| OldSoul a răspuns:

Pentru inceput, te asiguri ca nu incepi conversatia cu:"
"Buna"
"Ce faci?"
Sau orice alt compliment.

De ce?

Pentru ca, acestea sunt cele mai banale si comune abordari.
Abordari pe care fetele le primesc zilnic, prin urmare stiu ca urmeaza o conversatie plictisitoare, prin urmare vor sa o evite refuzand sa-ti raspunda la mesaj.

Pune-te in urmatoarea situatie:
Daca tie iti dau 10 fete zilnic, mesaj cu "Buna", ce vei face?
Vei raspunde la toate?
Poate in primele zile, dar dupa cateva zile, deja nu-ti va mai pasa si nu te vei mai deranja sa raspunzi la aceeasi intrebare.
Ei bine, asa fac si ele

Daca vrei sa incepi o conversatie, asigura-te ca o vei face diferit, asigurate ca exprimi ceva prin intrebarea aia, ca arati ceva, nu doar ca esti un tip banal ca oricare altul.
Fii indraznet, si incepe o conversatie intr-un mod jucaus, eventual chiar putin arogant, si vei avea mai multe sanse sa primesti un raspuns decat daca ai incepe conversatia cu "Buna".

Cat despre conversatie, asta ar trebui sa vina de la sine.
Acel prim mesaj, poate dicta parcursul conversatiei.
Daca tu incepi cu "Buna" conversatia e deja previzibila.
Cel mai adesea suna cam asa:
Tu:Buna
Ea:Buna
Tu:Ce faci?
Ea:Bine

Si aici te-ai impotmolit deja

Sau, ea raspunde cu :Bine, tu?
La care tu raspunzi :Bine (sau orice altceva) moment in care ea fie nu zice nimic, fie zice ceva neutru gen "Dragut".
Atunci incepi sa te impacientezi, ramai fara panica, si cel mai adesea esti tentat sa o dai in lucruri banale, gen, scoala, sau mai grav, incepi sa-ti expui interesul fata de ea sperand ca ea simte acelasi lucru, lucru care e total gresit.
Gandeste-te si tu, modelul de mai sus, e cel mai prost mod de a purta o conversatie.
Ce sanse crezi ca ai la o fata cu o asemenea conversatie?
Ei bine minime, spre inexistente.
Daca nu ma crezi, gandeste-te altfel, daca tu ai avea sanse, si ea ar accepta sa iesiti, sa va cunoasteti, sa fiti impreuna, dupa o asemenea conversatie, oare nu la fel au sanse si ceilalti 8 tipi care i-au dat mesaj in aceeasi zi?
Ce parere ai avea tu despre respectiva? Ai mai vrea sa vorbesti cu ea?
Crezi ca ai putea fii diferit cu ceva fata de ceilalti 8 care au purtat aproximativ aceeasi conversatie? Crezi ca ai putea fii tu alesul cu care-si petrece ea timpul?

Categoric nu.

Tocmai ti-am demonstrat ca genul de conversatie pe care esti obisnuit sa o porti nu functioneaza.

Ce e de facut acum?

Ei bine, te asiguri ca ai inteles mesajul de mai sus.

Odata facut acest prim pas important, te duci pe profilul ei si incepi sa observi diferite lucruri menite sa te ajute sa incepi o conversatie.
Daca primele lucruri pe care le observi, sunt formele ei, ce frumoasa e, si ce ochii frumosi are, ei bine, e momentul in care te duci si faci un dus cu apa rece.
Dupa ce tremuri din toate incheieturile, te intorci si o iei de la capat.
Si vei face asta pana vei observa mai mult decat observa majoritatea tipilor care-i urmaresc profilul, adic, o vei face pana cand vei observa mai departe de aspectul ei.

Cam ce ar trebui sa observi?
In general, lucruri si locuri pe care le face, le frecventeaza in mod frecvent.
Gusturile ei, atitudinea ei.

Ei bine, cel mai adesea, cand vei observa aceste lucruri, deja vei avea in minte unele intrebari, sau presupuneri, ei bine, ele sunt raspunsul, folosindute de ele, poti incepe conversatia intr-un mod original, sau cel putin, te vei folosi de ele oferindui contrast banalului inceput astfel, din"Buna, ce faci?" mesajul va suna "Buna, ce faci tu, narcisista mica?"
Asta e un exemplu, sa vezi cam, cum ar trebui sa sune cel putin un mesaj de inceput.
Si am profitat de ocazia asta sa-ti ofer un "model" pe care-l poti folosi daca respectiva fata are poze doar cu ea, si nu lasa sa se observe nimic altceva.
In celelalte cazuri, cand pozele ei vorbesc, mesajul poate suna complet diferit.

De ce e diferit "Buna, ce faci tu, narcisista mica?" de "Buna, ce faci?"?
Pentru ca, folosesti presupuneri, nu conteaza ca e gresit, conteaza ca te diferentiezi de ceilalti, ca cel putin aparent, pare ca ai observat ceva in plus fata de ceilalti, si mai mult de atat, printr-un mesaj de acest gen, ii arati ca ai si o oarecare incredere in tine, si ca nu esti tocmai unul din tipii banali cu care are ea de a face zilnic.
Ba mai mult, acest gen de remarca, in general starneste conversatia, astfel, in loc sa raspunda la banala intrebare "Buna, ce faci?" ea se va concentra pe remarca ta rautacioasa, fie scuzandu-se, fie incercand sa te invinovateasca, sau eventual incercand sa te convinga ca ceilalti tipi cu "Buna, ce faci?" nu o considera la fel de narcisista cum o consideri tu.
Ce inseamna asta?
Inseamna ca conversatia va putea continua, inseamna ca-i starnesti emotii, deci, dintr-o intrebare plictisitoare, ai transformat-o intr-o intrebare provocatoare de emotii, iar de asta se poate profita pentru a lungi conversatia.
Acum desigur, cel mai adesea se va intampla ca ea sa te contrazica, mare atentie aici, ca daca te modelezi "ca plastilina" dupa ce vrea, ce spune ea, ai gresit, indiferent de modul in care ai inceput.
Daca spui ceva, trebuie sa ai ceva argumente, nu conteaza ca sunt 100% reale, sau 100% false, conteaza sa ai ce-i spune, sa-i arati ca esti sigur pe tine, ca ai incredere in ceea ce spui.
Daca ea te contrazice, moment in care tu te schimbi radical, si incepi sa te scuzi, sau sa fii brusc de acord cu ea, vei parea doar un mascarici, iar aici, nu vei face nimic altceva decat sa te impotmolesti.

Acum, considerand ca ai citit raspunsul cu atentie, sper ca ai inteles ideile pe care ti le-am impartasit.
Si anume:
De ce nu va functiona un mesaj gen "Buna"
De ce trebuie sa fii diferit de ceilalti
Cum trebuie sa arate un mesaj

Si, ultima, dar si cea mai cu subinteles parte, de ce nu e suficient sa incepi un mesaj bine.

Multi fac greseala sa caute diverse replici de agatat, sa ceara diferite moduri de a incepe o conversatie, dar replicile de agatat, nu functioneaza, si, indiferent de modul in care incepi conversatia, daca imediat dupa conversatie incepi sa faci greseli, inceputul va fi dat uitarii in scurt timp.

Retine!

De multe ori, nu conteaza ce spui, ci modul in care o spui.
Una e sa spui ceva banal, cu teama, alta e sa o spui intr-un mod natural, increzator, jucaus.

Nu exista replici, sau mesaje care sa-ti ofere un succes garantat.
Poti sa ai cel mai bun mesaj, daca respectiva tipa sta cu mintea la un altul, mesajul tau, oricat de bun este, poate sa fie un esec.

Degeaba incepi bine, daca sfarsesti prost.

Cam asta e tot ce am avut de spus, sper ca ai inteles tot ce a fost de inteles.

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce ai cautat la un medic psihiatru?

| Costea25Cristian explică (pentru RAY):

A fost turist la mine vara trecuta si am mai discutat cu el despre timiditatea mea.

| RAY a răspuns (pentru Costea25Cristian):

De ce cauti prietena?

| Andreeush a răspuns:

Încearcă să nu mai gândești negativ.
Până acum nu ai găsit persoana potrivită însă asta nu înseamnă că nu trebuie să încerci să vorbești cu fetele.
Încearcă să fii mai relaxat, nu te panica atunci când vorbești cu o fată. Încearcă să găsești teme de discuții și totul va veni de la sine.

| Donsavas a răspuns:

Eu zic sa vezi un alt psihiatru. Se face o mare confuzie intre timiditate si anxietate socială, ultima fiind o boala care, tratată medicamentos si psihoterapeutic corect, iti poate reda bunăstarea si încrederea de care ai nevoie.
Oricum, nu faptul că esti virgin la 18 ani te face sa pari bolnav ci faptul că esti prea timid,introvertit de fel si asta te deranjează, e ceva ce nu te caracterizează si ai vrea sa se schimbe. Asta indica boala, asta si neputinta, însă nu ti face griji, nu e nimic ce nu se poate rezolva. Cu tratament, nu doar ca iti vei tine emoțiile sub control, dar te vei vindeca de această anxietate/timiditate cu ii zici tu.

| Plato a răspuns:

"Vreau sa gasesc fata potrivita" si "le dau mesaj fetelor care imi plac" sunt doua informatii contradictorii.

Tu iti cauti masina intr-un parc auto, nu "fata potrivita". O vrei pe oricare, doar sa fie, deci actionezi foarte superficial.
Cand vei renunta sa le scrii "fetelor care-ti plac" si vei incepe sa vorbesti (nu scrii) cu fata pe care o iubesti, lucrurile vor sta cu totul altfel. Relatiile se bazeaza pe iubire, nu pe "placut".
Mai apoi, timiditatea are mereu o cauza. Daca ai fi intr-o armonie cu propria persoana, nu ai fi timid. Prin urmare, cauta in tine lucrul ala ce te face timid. De obicei, e ceva ce te complexeaza si-ti blocheaza naturaletea si increderea in sine. Niciun motiv nu e suficient de bun sa fii timid.
Totodata, cred ca e si din cauza modului in care privesti fetele alea. Tu le vezi superioare tie, consideri ca, daca iti raspunde, iti face o favoare. Tu nu consideri ca le meriti, te injosesti singur, iar asta e gresit. Nu trebuie sa le vezi zeite, ca nu sunt. Sunt oameni la fel ca tine, aveti acelasi statut probabil, deci sunteti egali, ceea ce inseamna ca nu e nevoie sa te mai comporti ca un bufon in fata regelui.
Toate astea pornesc de la complexul pe care sigur il ai. Gaseste complexul si anihileaza-l, e singura optiune. Aminteste-ti ca nu exista motiv pentru a fi timid, chiar nu ai de ce.

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Încearcă să fi tu însuți și să scapi de această timiditate.Nu trebuie să îți alegi o persoană la fel ca tine ci să aibă lucruri în comun cu tine, să vă puteți înțelege și să comunicați.Nu este nicio grabă, îți vei găsi o prietenă atunci când vei consideră că ești pregătit pentru aceasta.

| ibaal a răspuns:

Cred ca din moment ce stii care iti e problema,poti sa lucrezi la asta!
Din moment ce te iau la misto sau nu iti raspund,am impresia ca tintesti catre cine nu trebuiewinking
Vei cunoaste si tu pe cineva cand probabil te astepti mai putin,pentru ca...ce sa vezi!? Cu cat mai mare disperarea,cu atat mai putine sanse de izbanda.
Daca si dupa ce gasesti pe cineva,dupa acel "buna",daca e chimie,vor urma fara prea mari probleme si alte conversatii.
Poti ajuta nitel cu "ce mai faci?", "cum ti-a fost ziua astazi?",din intrebarile astea simple,nici nu ai idee cate lucruri poti deduce si evident,continua o discutiewinking
Important e sa nu disperi!
Sa lasi timiditatea la o parte,e in mintea ta si restul vor vedea ce ii lasi tu sa vada!
Incearca sa abordezi fete nu doar pentru ca sunt "cool",ci pentru ca simti ca ai rezona cu ele.
Si oricum,un refuz, pe principiul un sut in fund, un pas inainte, nu ai ce pierde, castigi experientabig grin
winking

| danaieladaniela a răspuns:

Asa este o sa pierzi timiditatea atunci cand o sa poti cunoaste o alta persoana exact la fel

| Yunnochan a răspuns:

Nu te schimba pentru nimic în lume. Dacă tu așa ești, nu încerca să schimbi adevăratul tu din tine. Mereu vei rămâne la fel, sufletul nu se schimbă niciodată. Chiar dacă nu ai găsit pe nimeni până în momentul de față, fii optimist! Nu vei muri singur, nimeni nu o va face. Dacă cineva te iubește cu adevărat, te va iubi indiferent de cum ești tu. Timid sau altfel, pentru cea care te va iubi vei fii mereu perfect în ochii ei. Timiditatea nu cred că este un defect pentru nimeni, din contră, cred că este o calitate. Oamenii timizi sunt mai adorabili ca să spun așa. Nu ai cum să nu spui că sunt adorabili. Există cineva pentru tine care cine știe, te așteaptă și are nevoie de tine. Fiecare om are undeva "o pereche" ca să spun așa. Mie așa îmi place să cred. Ai să vezi, sigur va fi minunat atunci când o vei descoperi pe ea, cea care te va iubi și te va accepta exact așa cum ești, cu defecte și cu calități. Nu pune accent pe defectele tale. Și eu am defectele mele și toată lumea are. Dar la fel cum avem defecte, avem și calități care ne fac să fie speciali și frumoși în ochii celor care aleg să ne vadă așa. Lumea pare a fi un loc urât, dar oamenii o fac să pară așa. Tu poți alege să fii o persoană bună și să arăți afecțiune oamenilor din jurul tău și vei vedea, cândva, nu știu sincer când dar știu că va fi cândva, cineva îți va remarca calitățile și te va dori. Fii mereu plin de speranță!

| DomnuTrandafir a răspuns:

Gagicile si amantele se cauta real.