| Mirceadumb a întrebat:

Am 19 ani si au inceput sa imi apara niste cosuri mai naspa. probabil e acnee. ma gandesc sa ma duc la dermatolog dar cred ca o sa primesc tratament cu sotret. ce parere aveti despre el? dupa ce il faci iti mai apar cosuri? ce face el exact asupra pielii? cat timp a durat tratamentul? in timpul tratamentului iti apar si mai multe cosuri? dupa cat timp ati observat imbunatatiri?

1 răspuns:
| justanotheruser99 a răspuns:

Ok, deci...
Tratamentul cu sotret e destul de bun, doar ca nu il primești decât in cazul in care ai o acnee mai severa.
Coșurile îți apar oricum la vârstă asta, doar ca tratamentul ajuta la remedierea si vindecarea rănilor intr-un timp mai redus.
Sotretul reduce secreția de sebum, repara țesuturile "vătămate", dar are un minus, îți usucă buzele foarte tare, insa daca folosești un balsam de buze nu e nici o problema.
Tratamentul meu a durat o luna, iar după a 2-a săptămână s-au observat rezultatele. Dar asta e relativ. Am avut o prietena care l-a urmat 8 luni. Deci e in funcție de cat de dezvoltata e acneea.
Nu, nu îți apar coșuri in timpul tratamentului. In schimb ti se vindeca celelalte.
Deci, nu te speria, efectele sunt bune. Am uitat sa menționez, nu e voie sa consumi alcool in timpul tratamentului, iar daca fumezi îți recomand sa iei o pauza. Fumatul deshidratează excesiv pielea, deci