| cobrant a întrebat:

Am 20 de ani si sunt in primul an la facultate! Sunt in depresie de 2 ani pentru ca m-am nascut cu buza de iepure,parintii mei au divortat iar eu m-am mutat cu mama in alt apartament ea gasindu-si alt partener,sunt suparat ca nu am prietena, nu ma place nicio fata si nu stiu sa comunic cu fetele si sa le abordez si imi doresc foarte mult o relatie pentru ca m-am saturat de singuratate! Ce ar trebui sa fac?

9 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Hai să zicem, ai motive să fii supărat, dar până la depresie ar trebui să fie cale lungă. Sună penibil ce spui.
Cât despre fete, nici măcar nu trebuie să știi să le abordezi. Comunică normal cu ele. Iar, comunicarea nu e un lucru pe care trebuie să îl afli sau să îl înveți, asta vine de la sine, natural. Chiar nu poți să legi 2 propoziții sau ești prea timid, că nu ai detaliat?
Cât despre buza de iepure, asta chiar e penibil, e un defect care poate fi trecut cu vederea dacă ce ai în cap și în suflet este ok.

| Decicumzici a răspuns (pentru T0T):

Cica se poate coase buza si devine normala. Interesant ca pana la varsta asta nu a cusut-o.

| cobrant explică (pentru Decicumzici):

Ba e cusuta si acum o am mai normala frate!

| OoBunnyoO a răspuns:

Crezi ca exista oameni pe lumea asta care sa fie complet multumiti de felul in care s-au nascut? Atat timp cat nu este atat de grava incat sa iti lipseasca un sfert din buza superioara, sunt aproape sigura ca nu reprezinta adevarata problema.

In al doilea rand, in cazul mamei tale nu ar trebui sa te afecteze atat de mult. Da, in orice moment al vietii divortul parintilor este dureros, dar tu esti la o varsta in care ar trebui sa iti dai seama ca nu ai ce face daca s-au hotart sa se desparta, ca asta a fost alegerea lor si evident asta considera ei ca a fost alegerea cea mai buna si de asemenea, esti la o varsta la care nu ar mai trebui sa fii atat de afectat de divortul parintilor prin simplul fapt ca nu mai depinzi de ei atat de mult. La varsta asta ar trebui sa iti cauti de munca, sa incerci sa iti gasesti un loc unde sa locuiesti singur, sa incerci sa te intretii singur etc. Nu mai esti un copil de doi, trei ani care are nevoie de ambii parinti pentru a se simtit in siguranta si pentru a se dezvolta armonios. Esti deja adult. Nu mai da vina pentru esecurile tale pe divortul parintilor. Da, te-a afectat, dar asta nu este o scuza.

In al treilea rand, sfatul meu, asa cum ar fi si mai sus, gaseste-ti un loc de munca, incearca sa te intretii singur si vei vedea ca vei capata o incredere in tine pe care nu ai mai avut-o pana acum. Iti va fi mai usor sa vorbesti cu fetele si iti va fi mai usor sa iti faci prieteni.

Nu mai aborda fetele cu ideea in minte ca vrei sa iti faci o prietena, abordeaza-le gandindu-te ca vrei sa cunosti o persoana, iti va lua din stres si in niciun caz nu mai da vina pe defectele fizice pentru faptul ca nu ai gasit o fata care sa te placa. De cele mai multe ori carisma este de zeci de ori mai importanta decat felul in care aratam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei,de ce nu incerci sa compensezi acest defect cu o personalitate prietenoasa?
Unele fete apreciaza mai mult "personalitatea radianta" decat orice corp bine sculptat, o personalitate care emana bucurie, zambete...si putin curaj si incredere in fortele proprii -crede-ma fac minuni!(ti-o spune o fata).

| cobrant explică (pentru anonim_4396):

Dar nu stiu sa comunic si nu-mi gasesc niciodata cuvintele cand sunt in preajma fetelor si sunt tacut si nu gasesc modalitati sa scap de tacere.

| roxyadryan a răspuns:

Parerea mea ca ar trebui sa fi mandru de felul in care arati orice om are defectele lui.Iar pe parcurs o sa vezi ca o sa ai si o prietena.Lasa timpul sa te ajute