| WILFIX a întrebat:

Am asa o problema...
La scoala toti prietenii imi spun pe nume, si ma irita la culme.
Stiti sunt respectat de catre toti,.dar mi se pare ca e un respect fals iata de ce iata de ce toti imi spun pe nume.Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Laurretta a răspuns:

Spune-le in fata ca te deranjeaza faptul ca iti spun pe nume si daca chiar te respecta nu au sa-ti mai spuna.

5 răspunsuri:
| Supps a răspuns:

Un singur lucru ar trebui sa inveti, nu exista respect in scoala, doar diferite niveluri ierarhice. Cei care sunt populari si cei care sunt timizi si retrasi si mai e nivelul tocilarilor care sunt niste specimene cu multe necunoscute si foarte teritoriali (le cade pielea daca iti da si tie sa copiezi tema).
Faptul ca ti se spune pe numele de familie nu e nimic rau, mie mi se spune si pe numele de familie si pe prenume. Prenumele imi este folosit doar de prietenii apropiati si de majoritatea fetelor, in rest mi se spune pe numele de familie.
Daca ai un nume de familie de tot rasul atunci e normal sa fii iritat, daca numele tau de familie este insa unul normal, ba chiar recunoscut ar trebui sa fii mandru nu iritat.

| TheAce a răspuns:

Nu-ti ramane decat sa le explici frumos. Vor intelege. Stii cum e, omul usor se invata si greu se dezvata iar tu le-ai alimentat acest fapt pur si simplu prin faptul ca nu ai cerut pana acum sa ti se spuna dupa prenume. Oamenii s-au obisnuit poate fara sa vrea sa te strige asa si nu au socotit vreodata ca e ceva rau. Am multi prieteni care prefera sa fie strigati dupa numele de familie iar noi ne-au obisnuit de asemenea sa-i strigam asa. Nu e nimic ce denota lipsa de respect. Doar spune-le ca nu-ti convine si gata. Usor usor se vor dezobisnui desi poate ca va dura ceva, mai ales cand acel ceva a intrat deja in reflex.

| Amiiii69 a răspuns:

Spune-le direct in fata ca te deranjeaza ca-ti spun pe nume si spune-le sa-ti zica prenumele. Daca te respecta atunci iti vor spune prenumele. Daca nu, asta e.

| aceeasi a răspuns:

Roaga-i sa iti spuna prenumele!

| 1754 a răspuns:

Spune-le sa-ti puna o porecla. Sau alegeti tu una si spune-le sa-ti zica asa. Alta solutie nu prea cred ca ar fi.