| AnielAn a întrebat:

Am chiulit de la ora de fizica. Nu am fost singura am fost mai multi dar totusi au ramas cativa copii in clasa care au zis ca ne parasc ca am chiulit. Aveti idei de scuze pentru ca am chiulit?

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ii zici ca ti-a fost rau sau ca a trebuit sa pleci undeva. Da nu cred ca se apuca sa va traga la modul serios la raspundere... Depinde si cati ani ai.

| AFR81 a răspuns:

Poti sa spui si tu clasicele scuze: ca iti era rau sau ca aveai programare la medic.

| OoBunnyoO a răspuns:

Daca ati chiulit mai multi, este cam greu sa pacalesti profesorul si nu o sa te poata ierta doar pe tine. Atunci cand chiulul se face in grup, de regula si pedeapsa tot in grup se primeste. El nu are nicio dovada ca tu nu ai chiulit cu restul clasei, orice ai spune tu si nici nu iti poate ierta greseala, pentru ca asta ar insemna sa o ierte la toti care au lipsit atunci din x motive.

Exista doua posibilitati. Fie va iarta si nu va pune absenta, fie va pune absenta la toti, iar tu, ulterior poti aduce o adeverinta, daca ai de unde sa faci rost.

| DeathOfDreams a răspuns:

Majoritatea profesorilor nu le pasă dacă stai sau nu la ore.
Ei își fac treabă și te vor pune absent, nu cred că în doi ani de liceu am auzit un profesor întrebându-mă a doua zi la ora acestuia, de ce m-am dus acasă.

Mereu singura căreia i-am dat explicații a fost diriga, când mă întreba de ce am lipsit de la ora respectivă.
Și pentru că-s o persoană sinceră, i-am spus adevărul, și în ciuda rarelor mustrări, mi-a apreciat sinceritatea. laughing

| VreauSaAjut2000 a răspuns:

Spune-i profului ca ai plecat ca trebuia sa pleci undeva ( inventezi tu aici; dentist, magazin de haine, doctor ) si aduci motivarea dirigintelui/dirigintei. Dar convinge-i pe ceilalti sa nu te dea de gol, dar daca ai chiulit cu mai multi nu prea ai sanse, e doar o absenta, nu are ce sa-ti faca, poate doar sa te asculte ora viitoare in cel mai rau caz

| AnonimVVV a răspuns:

N-ai cum să te scoți! Proștii care au rămas devin viitori lingăi, dacă pleaca 95% din membrii clasei XXXX, nu stai ca prost-un clasă că vai doamne, elev model dar cu note mici, asta e, ai o absență mai ai cale lungă până la 10 absențe, te pregătești pentru ora viitoare cu lecția și aia e