| Tinutza061 a întrebat:

Am niste colegii mai snobi sau mai rautaciosii la scoala care mereu cauta sa ma provoace sa ma cert cu ei.Imi vorbesc urat
Rad de mine cand mai fac o gafa(stranut, vars un vas cu mancare sughit si alte chestii de genul acesta ati inteles voi).
Ma poreclesc si cand nu-i vede nimeni imi dau un ghiont in umar etc.
Driginta nici nu-i prea observa rareori le mai face o observatie
Dar cand eu le zic ceva (din vina lor) ei nici nu exista.
Va rog ajutati-ma!
Ps.Nu vreau raspunsuri gen :Zi-le parintilor ca le-am spus deja nici Ignora-i ca nu merge si nici Nu te mai du la scoala ca n-are
Sens.

2 răspunsuri:
| gedanken a răspuns:

Indiferenta doare cel mai tare. Daca le raspunzi cu aceeasi moneda atunci nu gasesti rezolvare la problema ta. Banuiesc ca ti-ai facut si prieteni cu care sa te intelegi. Stai cu ei si comporta-te in continuare asa cum esti tu. Ai mai multa incredere in tine si nu lasa sa te afecteze lucrurile astea. Peste oameni rai vei da tot timpul, iar fiecare primeste exact ceea ce ofera.

| Hantov a răspuns:

Si eu am niste colegi similari.

Raspunde-le cu aceeasi moneda,daca cineva te injura, injura-l si tu, daca te loveste, loveste-l si tu.

Desigur, cel mai bine ar fi sa-i ignori.Arata-le ca esti mult mai inteligenta ca ei. Observand ca nu-ti pasa, te vor lasa in pace.

Sper ca te-am ajutat.