| TipicAnonim123 a întrebat:

Am o problema am 14 ani si am 70 kg la 1.64 cam cum sa slabesc repede?, la sala nu am posibilitatea sa merg

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

E OK, miscarea nu are sa-ti faca rau niciodata. Poate mai trebuie si altceva in plus, dar pentru asta vorbeste cu un doctor.
La virsta asta esti si in schimbare rapida, peste doi ani poate ai 1.73 de exemplu si atunci se schimba si datele problemei.

6 răspunsuri:
| MioaraParalescu a răspuns:

Alergi,sari coarda, mergi pe bicicleta(1 ora pe zi) si mananci mai putin si de calitate.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat dacă eşti fată sau băiat...

Într-adevăr, eşti SUPRAPONDERAL/Ă ( prea "plinuţ/ă" )!

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de :
* 57, 4 kg dacă eşti fată - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator
* 59 kg dacă eşti băiat - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu cel puţin 11 de kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi "da jos" cele 11 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Ar fi INDICAT să consulţi şi un medic NUTRIŢIONIST!

Toate cele bune.

| ALGator a răspuns:

Mai adauga 30 de minute pe zi de miscare indiferent de care dar in ritm vioi (sa nu adormi pe ea).
Nu ai sala? Urca pe jos scarile in loc de lift sau scari rulante. La coborire nu lua niciodata liftul sau scarile rulante.
Mergi pe jos la scoala sau coboara din autobuz cu o statie, doua trei mai devreme.
Orice pretext de miscare e bun :-)

| TipicAnonim123 explică (pentru ALGator):

Eu ma misc eu vin de la scoala si ma duc la teren de fodbal si stau si joc fotbal, alerg dar nu prea merge, stau si pina seara

| ALGator a răspuns (pentru TipicAnonim123):

E OK, miscarea nu are sa-ti faca rau niciodata. Poate mai trebuie si altceva in plus, dar pentru asta vorbeste cu un doctor.
La virsta asta esti si in schimbare rapida, peste doi ani poate ai 1.73 de exemplu si atunci se schimba si datele problemei.

| EchoDemon a răspuns:

Pai poti face exercitii acasa (asa fac si eu ) cam 20 de abdomene, 30 de genoflexiuni. un fel de foarfeca in aer cu picioarele de 40 de ori ( da suna ciudat laughing adica stai intins pe spate ridici picioarele in sus dar nu extrem si faci de 40 de ori foarfeca )... eu fac cate 3 serii. Daca vrei diete poti gasi pe net o gramada. SI trebuie sa lasi dulciurile si chipsurile. Sper ca te-am ajutat.

| SLuana a răspuns:

In mod normal ar trebui sa renunti pentru o perioada la chipsuri, prajeli sau mancaruri cu multa grasime, zahar si sucuri din comert. La 14 ani poate ca e mai greu sa renunti la toate astea (mie imi este cand vreau sa slabesc, in special la dulciuri) si daca iti e mai greu, ai putea sa reduci din portile de mancare, de exemplu sa mananci doar jumatate din cat ai manca in mod normal si daca ti-e foarte pofta de ceva ''interzis'' sa iei cate o bucatica sa iti treaca pofta-mie imi plac foarte mult dulciurile si acum mi-am impus o regula:una din fiecarehappy Sportul e foarte important-nu te ferii de el, du-te la alergat si la orice sport ai posibilitatea, sau fa exercitii acasa (sunt o multime pe youtube).
Nu e nevoie sa slabesti repede, atata timp cat slabesti sanatos si nu pui inapoi kilogramele pe care le-ai dat jos. Si cel mai important e sa nu renunti repede, ci sa iti atingi scopul pe care ti l-ai propus.Mult succes!