| bogdannnnnnnnn a întrebat:

Am o problema cu dintii
Ii spal in fiecare zi
Insa dupa ce mananc se ingalbenesc

Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| florinflorescu a răspuns:

Buna, te informez ca pasta de dinti nu iti albesc dintii, chiar nu albesc! Doar ii curata cat de cat, e mai multa publicitate mincinoasa. Dintii se ingalbenesc de la ce mancam, mai ales de la acizi : fructe acide (citrice), cafea, tigari, sucuri cu acid etc. Daca vrei sa iti mentii dintii albi iti dau niste sfaturi naturale : curata-i cu partea alba de la coaja de banana sau de portocala, sau curatai cu apa cu sare gema. Sanatate.

3 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Mergi la un dentist, el te poate ajuta cel mai bine.

| ksaoswh a răspuns:

Pai, iti poti albi dintii in felul urmator:
Ia o coaja de la o banana si freci dinti cu ea si lasa vreo 10 minute, dupa care iei peria de dinti uscata si incepi sa te freci cu ea ca si cum te ai spala pe dinti si dupa aia clatesti cu apa calduta.
Poti incerca sa te speli si cu sare pe dinti, pui sare peste pasta de dinti si iti speli dinti cu ea.

| Adelina_Anda_1992 a răspuns:

Nu cumva ii aveai galbeni si inainte de a manca? eh in fine, intreaba pe cineva de specialitate sau te poti duce la dentist iti curetele pe deasupra ca sa zic asa, dar daca faci asta trebuie sa ai mare grija de dantura ta