| Maradona75 a întrebat:

Am observat că dacă esti bun.lumea te considera prost.Cred că a venit vremea să schimb foaia,să fiu arogant,nepasator, să nu mă intereseze de oameni si de sentimentele lor.Cred că asa e cel mai bine.Prea pun pret pe ce spun oameni, asta mereu mă trage in jos.

5 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Probabil nu stii pe ale cui spuse nu trebuie sa pui pret!
Cand asculti sfaturi lipsite de valoare,vei fi si tu lipsit de valoare.
Tu esti cel care stabileste ce doreste sa faca si sfaturile pot,cel mult,sa-ti imbunatateasca directia,dar in nici un caz sa ti-o schimbe.
Sa devii nepasator,arogant si sa nu-ti pese de cei din jur e o condamnare la antipatie si singuratate,e un dezechilibru la care vrei sa te supui singur si,sincer,nici nu stiu in ce masura vei reusi.
Deocamdata iti cauti ego-ul,esti plin de nelinisti si nesigurante specifice varstei,treci prin tot felul de faze si incerci aproape orice,cautand drumul cel mai adaptat nevoilor tale.
Si te anunt ca mai ai de cercetat si de studiat inca,destule variante.
Trebuie sa stii ca in toate exista o limita.
Nu poti fi nesfarsit de bun (atunci ai fi prost,cum ne subliniezi in postarea ta), dar nici ingrozitor de rau (ai ramane complet singur).
Cu alte cuvinte, trebuie sa te raportezi la indivizi, nu la intreaga societate, cu fiecare comportandu-te adaptat felului in care respectivul se comporta cu tine.Modul in care se comporta cineva cu noi,da si replica,unei persoane amabile ii vei raspunde cu amabilitate,unuia nervos,cu nervi sau cu o usa inchisa, depinde de ce senzatie a trezit in tine la momentul respectiv!
Adaptabilitatea e apanajul omului inteligent si vorbesc aici de adaptabilitatea imediata, la actiune si reactiune, la replica si comportament.
Sper ca ai inteles, altfel voi reveni...
happy

| BaiatulDePeTPU a răspuns:

Si ce rezolvi daca esti nepasator? Nici asa nu-i bine.Trebuie sa pui suflet doar acolo unde trebuie, nu mai mult. Si nu uita: fiecare e pentru el, nu e nimeni impotriva ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e ceva ce se invata.pur si simplu te detasezi de toate si tot, dar asta nu inseamna ca vb cu cine apuci si alte prostii de genu dar ai "aree" de nepasator, nu merg mana in mana

| Voidwithin a răspuns:

Nu e o idee rea in zilele astea, chiar deloc.

| IuliiMD a răspuns:

Crede-ma asta am vrut sa fac si eu dar am gasit o persoana care m-a facut sa nu mai simt asta.Toata ziua stateam si plangeam din vina altora.Tot ce trebuie sa faci e sa gasesti acea persoana care sa te faca sa ai din nou incredere in tine!