| nyoentox2002 a întrebat:

Am si eu o intrebare :Este vreo diferenta dintre accentul Moldovenesc din Romania(Vaslui, Iasi, Bacau, Galati etc) si accentul Moldonesc din Repuplica Moldova?
Eu cred ca noi din Regiunea Moldova am fi undeva intre Romana pura si accentul moldovenesc din Repuplica Moldova!
Aici contează si daca esti la oras sau la sat?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Eu cred ca noi din Regiunea Moldova am fi undeva intre Romana pura si accentul moldovenesc din Repuplica Moldova"

bine zici! Oricum, ei sunt mai mult ruși decât altceva

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu știu ce să zic. In anii facultatii, am avut un singur coleg din Republica Moldova (rătăcit, cumva, la noi nu prea ajung), dar la examenele orale, profii il puneau să scrie, fiindcă nu înțelegeau mai nimic din accentul lui (vorbea și repede, si 'moldovienește').