| anonim_4396 a întrebat:

Am voie in avion cu creioane de colorat,pensule pictura,stilouri, pixuri sau cu produse de make up gen ruj, pensule machiaj sau oje?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Ai voie în bagajul de mână cu creioane, pensule, ruj, trusă de machiaj (dar fără forfecuță, sau pile metalice de unghii); nu ai voie cu:
- tuburi cu paste de colorat (guașe, tempera, ulei etc.) mai mari de 100 ml unul sau 1000 ml în total;
- creme sau lichide - la fel, recipiente nu mai mari de 100 ml și maximum 1000 ml total.
Toate puse într-o pungă transparentă de plastic resigilabilă pe care o prezinți separat la controlul de securitate.

| AdeeAdelyna83 a răspuns (pentru mihai69):

In bagajul celalalt am voie cu toate acestea... fara foarfeca, pile?

| mihai69 a răspuns (pentru AdeeAdelyna83):

Da, în bagajul de cală poți pune (chiar) și cuțite.
Doar arme, explozivi și substanțe interzise nu ai voie în niciunul dintre bagaje.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca ai voie, in bagajul de mana.

| AdeeAdelyna83 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Sigur in bagajul de mana? Eu am impresia ca in cel mare nu cel de mana...

| Ioandelasal a răspuns (pentru AdeeAdelyna83):

Daca incape in bagajul de mana (acesta se poate duce cu tine in avion) atunci poti sa le duci. Doar daca ar fi prea voluminoase atunci trebuie puse in bagajul de cala.

| AliGab a răspuns:

Uite un link cu produsele interzise in orice bagaj: http://www.tarom.ro/......rtate.html
in josul paginii gasesti un link care iti descarca un fisier.doc cu lista obiectelor interzise in bagajul de mana
Stiu ca link-ul este al companiei tarom dar de obicei aceste obiecte interzise sunt incluse de reglementari internationale, deci ar trebui sa fie aceleasi pentru toate companiile aeriene.
Zbor lin