| Kary_Karina_1995 a întrebat:

As vrea sa ma duc la psiholog da nu stiu daca sa ii spun despre self harm-ul pe care il practic cand sunt in depresie... mi-e frica (virgula) ca o sa le spuna parintilor mei.iar mama a vazut semnele si i-am zis ca sunt de la pisica. sad...CE SA FAC?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa mergi de urgenta la psiholog. De ce te ranesti? De ce iti faci rau? Daca tu nu te iubesti, atunci cine sa o faca? Ar trebui sa vorbesti si cu mama ta, fa-o confidenta ta, habar nu ai cat de mult te poate ajuta! Opreste-te din a-ti mai face rau, te rog!

| Cσcσ a răspuns:

Eu stiam ca discutiile dintre psiholog si pacientii sai trebuie sa ramana doar pentru ei.
Spune-i psihologului sa nu le spuna parintilor tai despre asta.
Stai linistita, discuta cu el tot ce ai nevoie, nu le va spune.
Stiu lucrurile astea de la unchiul meu, doar ca el lucreaza la psihiatrie, care e mai diferita, dar sunt sigura ca si in cazul psihologilor este la fel.
Succes!

| bmliohndu a răspuns:

Hei buna aaaa nu stiu cu ce si de unde sa incep isa am sa incerc sa iti dau un sfat.O problema de aceasta natura nu se poate rezolva singura doar cu ajutorul unui psiholog iar faptul ca tu ai ajunsla concluzia ca trebuie sa mergi este un lucru bun extrem de bun.Stai linistita odata ce ajungi in cabinetul psihologului tot ce vei vorbii cu el va ramane confidential doar intre tine si el.El va lasa la aprecierea ta ce spui parintilor si ce nu insa el te va ajuta sa treci peste aceasta problema si vei vedea cu timpul tu singura le vei spune parintilor ca acele semne nu erau de la pisica.Acesta este scopul lui sa re ajute sa iti infrunti problema si sa o recunosti singura nu sa o spuna el.