| Kanpeki a întrebat:

As vrea sa ma inscriu la facultatea de litere din Cluj din toamna. Vreau sa invat coreeana. Engleza o stiu foarte bine. Intrebarea e, in ce consta admiterea daca merg la coreeana-engleza? Doar dintr-un examen de competente lingvistice in engleza? Cica trebuie sa primesc doua note dar vad ca se da doar un examen. Ma poate lamuri un pic cineva?

Răspuns Câştigător
| irbis96 a răspuns:

La limba si literatura se da un singur examen (in cazul tau poti da ori din EN ori din CO, in functie de specializarea principala pe care o vei alege cand te vei inscrie). Doar la LMA se dau 2 examene.

2 răspunsuri:
| Petrea_Anna_1998 a răspuns:

Din câte ştiu eu trebuie să dai examen la două limbi care se studiază şi în cadrul facultății: engleză-franceză, engleză-germană, engleză-coreeană, etc. Doar că examenele la limbile asiatice sunt destul de grele (eu aş vrea pe japoneză-engleză şi examenul de la japoneză e extrem de greu).

| Kanpeki explică (pentru Petrea_Anna_1998):

E cam ciudat. De ce as mai vrea sa invat o limba in cadrul facultatii daca o stiu deja? In orice caz, m-am uitat la un model de examen pentru coreeana si mi s-a parut destul de usor. Am stiut sa reolv aproape tot si am invatat de unul singur coreeana (lucruri de baza si vocabular)...