| kanajambe a întrebat:

As vrea sa-mi imbogatesc cultura generala. ce filme,carti jocuri, sfaturi imi puteti da?

Răspuns Câştigător
| talon a răspuns:

Pe mine m-a apucat dragostea de a stii mai multe anul trecut. Primul sfat si cel mai important pe care pot sa ti-l dau este sa cauti raspunsuri pentru tine, nu sa impresionezi pe altii cu cate stii. Uite ce am facut eu:
1.m-am uitat la televizor. Televizorul ofera muuuuulte informatii daca vrei sa le afli. Pentru ca imi place istoria ma uit mult pe History Channel mai ales dimineata. Sunt nenumarate emisiuni foarte interesante.
O emisiune pe care o s-o gasesti foarte utila atat la scoala cat si in viata de zi cu zi este Scoala Discovery. Este foarte educativ in domeniul stiintei si tehnologiei. Eu urmaresc in fiecare sambata si duminica de la 8 dimineata pana la 10 (2 episode) sambata si pana la 11 duminica. Am inteles ca mai e si de la 3 dupa-amiaza de luni pana vineri. Cu alte cuvinte faci naveta intre programele astea (discovery, nat geo, history, da vinci, disc. sc. etc.)
2. Citesti carti de placere. Si subliniez de placere. Daca nu o faci cu dragoste atunci citeste un rezumat doar ca sa stii despre ce e vorba si gata sau nu o faci de loc. Dragostea de citit este foarte importanta. Daca ai aceasta dragoste iti recomand totusi : "Agonie si extaz" de unde poti invata foarte multe despre renastere, artisti (personajul principal este Michellangelo) dar si inceputul reformei religioase, o mica istorie a Florentei etc. ).
3. Invata ce-ti preda la scoala. NU am ce sa comentez aici. Invata la materii precum fizica, chimie, biologie, geografie dar si istorie. Aceste materii te ajuta sa intelegi tot ce te inconjoara de la comportamentul oamenilor pana la un simplu atom.
4. Uita-te la stiri. Este foarte important sa fii la curent ce ceea ce se intampla in jurul tau.
5. Cand ai o intrebare adeseaza-o parintilor si nu o lasa asa. Dupa aceea o uiti si poate nu ai sa afli niciodata.
6. Ai rabdare. In fiecare zi cate putin si ai sa vezi ca o sa stii cat de cat.
7. Probabil ca niciodata nu ai sa le sti pe toate. De exemplu, eu, desi stiu mult mai multe decat prietenii si colegii mei de clasa ma simt totusi foarte nestiutoare dar presupun ca asta e de bine. Omul cat traieste invata.
aaa si nu uita de seriale. Iti recomand the borgias si sa stii ca e bine din cand in cand sa mai citesti sau sa vezi ceva fantasy precum "Stapanul inelelor". O sa ti se para ciudat dar sa stii ca aceasta trilogie este o capodopera din multe motive in primul rand pentru ca autorul isi creaza o mitologie proprie. Este ca "Odiseea" lui Homer moderna. Prin intelegerea cartilor precum "Stapanul inelelor" carora multora li se pare doar o aventura cu in inel si atat inseamna a-ti depasi ignoranta pentru ca ignoranta este dusmanul care se pune intre tine si cunoastere.
Succes si ai rabdare!

9 răspunsuri:
| DarkStarGW a răspuns:

In primul rand Intrebaricuraspunslogic are dreptate, In al 2-lea rand la categoria filme recomand serialul Prison Break, iar la jocuri Minecraft

| BiuL a răspuns:

Joaca-te conquiztador http://www.conquiztador.ro/ uite-te la discovery channel, animal planet etc, studiaza pe wikipedia :)) discuta cu pretenii parintii chestiuni legate de cultura generala, iar ca si carti alege enciclopediile

| sabin89 a răspuns:

Nu exista o reteta si poate nici chiar recomandari in privinta asta. Trebui sa incepi cu "pasi marunti". Adica sa citesti orice, si carti mici, si carti mari. Si sa citesti din dragoste pentru citit, nu pentru ca intentionezi sa iti imbogatesti cultura generala. Aceasta "imbogatire" va fi numai o consecinta a dragostei tale pentru citit. O consecinta naturala, ca sa spun asa. De exemplu, sunt foarte frumoase si interesante cartile (sau romanele, sau filmele) istorice, dar daca pe tine nu te tenteaza astfel de subiecte, nu vei rezista mult citindu-le sau vizionandu-le (in cazul filmelor). La fel, daca nu te atrage stiinta, nu o sa poti citi prea multe carti sau lucrari stiintifice. Asadeci, stai de vorba cu tine insati si intreaba-te ce anume te-ar interesa. In rest, e doar o chestiune de timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Enciclopedii, răspunsuri adunate din lume etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Astea te-ar putea ajuta http://lecturirecenzate.ro/ și http://zinnaida.ro/ Succes!

| manke a răspuns:

Iata un site de divertisment cultural http://www.poftim-cultura.ro/.

| Intrebaricuraspunslogic a răspuns:

In primul rand carti.Alea iti cultiva mintea.Pai citeste in primul rand carti dintr-un anumit domeniu, spre inceput natura.Sunt carti de la Adevarul despre tari din toata lumea. Apoi ia incet carti despre istorie, citeste despre razboaie, sunt atatea domenii.Dar in primul rand invata la scoala ce ti se preda.Nimic nu e plictisitor crede-ma, fi interesat.Am terminat profil economic si mor de ciuda ca nu am invatat contabilitatea gratis.Stiu ca multe par acum fara nici o importanta dar va fi prea tarziu sa-ti dai seama cat te ajutau.Pana la urma ce e invatatul, treaba creierului de a retine, eu asa ma incurajez. happy

| Roman_Paula_1995 a răspuns:

Poi sunt carti la biblioteca unde iti arata raspunsul la multe intrebari...sau cartonase cu intrebari la librarie....cat despre filme eu as ice sa te uiti la filme patriotice sau de istorie, geografie! Mai sunt si reviztele si nciclopediile cu rubricile,, stiati ca"