| IzabellaLove a întrebat:

Buna all, daca am 14 ani as putea sa beau ceai verde sau nu am voie? Va rog spuneti-mi efectele bune, si efectele rele. Mi se poate întâmpla ceva daca beau?
Funda si vot la toata lumea

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Poti manca obisnuit, nu cumva sa mai faci si vreo dieta!

9 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Poti sa bei ceai verde linistita, dar sa nu depasesti 6-8 cani pe zi, este doza recomandata copiilor(si femeilor insarcinate).
Am extras pentru tine asta:

" Consumul ceaiului verde de catre copii

Si copiii cu varsta de peste sase ani pot sa bea ceai verde. In schimb, pentru cei mai mici de sase ani, este preferabil sa se aleaga un sortiment de ceai mai usor.

La scolari, ceaiul verde este foarte util pentru concentrare si pofta de mancare, dar nu li se va da prima infuzie, care contine cofeina.

Daca copilul nu este inca obisnuit cu gustul usor amarui al ceaiului, acesta poate fi indulcit la inceput cu putina miere, ori amestecat cu suc diluat de portocale, mere sau alte fructe.

Astfel, ceaiul devine mai atractiv pentru ochi si gust, si totodata este imbogatit in vitamine si substante minerale. Vanilia, scortisoara si alte condimente sunt de asemenea indicate."

Poti citi aici, intregul articol, contine o multime de proprietati ale ceaiului verde:

http://www.copilul.ro/......a1003.html

Deci,poti sa bei ceai verde, iti va face foarte bine, ca tuturor de altfel!
:)

| IzabellaLove explică (pentru greece12):

As putea da si putina grasime cu el jos?

| greece12 a răspuns (pentru IzabellaLove):

Bineinteles!
Ceaiul verde e un mare dusman al colaceilor depusi pe unde n-au voie, sa stii!
happy

| IzabellaLove explică (pentru greece12):

Ma apuc de dansuri sportive, am sa am cam 2 ore pe saptamana, daca beau ceai verde, merg pe jos cam 2 km. si fac si 2 ore de exerciti cam cat slabesc? laughing dar daca slabesc ma si inalt?

| greece12 a răspuns (pentru IzabellaLove):

Ei,asta nu mai stiu sa-ti spun,sincer!
Nu-mi pot imagina cam cat ai putea sa slabesti,dar la programul pe care mi-l prezinti aici,cred ca vei pierde destule kilograme,sa ai grija!
Cu inaltimea,la fel,aici depinde de genele mostenite, dar e sigur ca daca slabesti nu te si inalti! Doar vei avea o forma mai fusiforma si vei da impresia celor din jur ca te-ai si inaltat, dar e o iluzie optica.
Serios acum, sa ai grija cu programul asta, sa nu te extenuezi sau sa dai in vreun dezechilibru hormonal!
Bine?
happy

| IzabellaLove explică (pentru greece12):

Sigur happy conteaza si alimentatia sau pot manca ca inainte?

| IzabellaLove explică (pentru greece12):

Cam cat ar trebui sa beau ceai o luna sau mai mult? Eu beau de 3 ori pe zi de azi am inceput

| greece12 a răspuns (pentru IzabellaLove):

happy
Sa bei pana ajungi sa fii multumita de infatisarea ta si,pe urma, sa nu renunti sa bei macar o cana de ceai pe zi, te va ajuta si sa ai o sanatatre buna, si in performantele scolare, si la intretinere.
Cu alte cuvinte, bei cat doresti tu!

| greece12 a răspuns (pentru IzabellaLove):

Poti manca obisnuit, nu cumva sa mai faci si vreo dieta!

| lpavel a răspuns:

Orice ceai iti face NUMAI bine in nici un caz rau... Deci poti sa bei! happy