| UrsuletulDePlush a întrebat:

Am 14 ani sunt clasa a8 a, iar dintr-a 5a m-am mutat in alta clasa.Nu am prieteni,deoarece,asa cred, s-au format grupuri si nu m-au aceptat in nici unul.Singura mea prietena este o fata din alta clasa cu care am inceput sa ma cert din ce in ce mai des cu ea. Am observat ca nu are increder in mine si ca o mint.Tin sa precisez ca nu am mintit-o niciodata, dar ea pe mine de multe ori.Tin la ea dar, ea nu cred ca ma intelege si a devenit din ce in ce mai capoasa.As vrea sa am mai mult prieten vreo 2-3 dar imi este frica sa socializez. Fata despre care am vorbit mai sus este aproape ca mine (nu vorbeste urat, invata bine, nu este perversa, ca toate fetele din clasa mea ) dar e "batuta -n cap" si numai ca ea vrea sa faca toata lume am mai discutat cu ea despre asta. In fine, dar cand ma duc la liceu ce fac, mergem la profiluri diferite si la licee diferit, si ma indoiesc ca o sa-mi fac prieteni.Ce sfatur imi dati? Nu vreau sa m-ai fiu "singura " ca in ultimii 4 ani de scoala? nu sunt sigura daca am ales categoria corecta.

Răspuns Câştigător
| oliviascarlett a răspuns:

Eu sunt clasa a 9a si am fost exact-exact ca tine, si încă sunt pentru ca sunt foarte timida. La liceu o sa iti faci prieteni cu siguranta, dar o sa iti dau câteva ponturi pentru a te integra bine in noul colectiv încă de la început:
1. Atunci când vei afla ce colegi o sa ai in clasa(adica in iulie) cauta-i pe Facebook, trimite-le cerere si vorbeste cu ei.
2. In prima zi de scoală, sub nicio forma sa nu stai in coltisorul tau, retrasa, chiar daca nu cunosti pe nimeni. Du-te si fa cunostinta cu toata lumea, zambeste si uita-te in ochii lor, încearcă sa emani încredere in tine.
3. Vei vedea ca vor începe sa se formeze diferite grupuri, tu nu sta deoparte, du-te la celelalte fete, chiar si la baieti si asista la discutiile lor. Nu iti fie frica sa mai strecori si tu cate un cuvintel, ba chiar sa spui si glume.
4. Poti sa te asezi pur si simplu in pauza in banca cu cate o colega si sa spui: " Buna, ma numesc X. Vrei sa fim prietene?" Chiar daca pare un gest de copii mici, sa stii ca vei părea foarte draguta.
5. Arata-te interesata de ceea ce iti povestea colegii, pune întrebări suplimentare legat de ceea ce iti spun, pentru a le arata ca iti pasa, si încearcă sa iti arati empatia prin fraza de genul "Ah, cred ca te-ai simtit foarte prost când te-a certat profa" sau "îmi imaginez ca ai fost foarte bucuros când ai aflat ca..."
6. Un ultim sfat, foarte important, e sa nu uiti sa ZAMBESTI! oamenilor le plac persoanele vesele, care ii fac sa se simtă bine.
Iti doesc din suflet sa ajungi intr-o clasa cu colegi ca lumea, si sa iti faci cat mai multi prieteni buni. Daca mai ai nelămuriri poti sa îmi dai un mesaj.

| UrsuletulDePlush explică (pentru oliviascarlett):

Olivia mersi f mult pentru sfaturile date, dar (nu pot sa ti dau mesaj deoarece "statusul de membru junior "nu imi perite sa-ti dau mesaj asa ca o sa scriu aici) imi este parca frica sa socializez( mai ales ca nu ii cunosc...mi-e frica sa nu spun vreo prostie si sa ma fac de ras )
, si nici subiect de discurie nu stiu sa fac:-(... De obicei cand ma "acomodez "cu oameni incep sa socializez un pic in rest... Probabil ca tacerea mea o sa le ridice cateva semne de intrebare. Inca mai sunt un pic indoita de prima zi de liceu

6 răspunsuri:
| UrsuletulDePlush explică:

Dau fundita

| DoarBogdan a răspuns (pentru UrsuletulDePlush):

Dao-n colo de fundita happy
Daca ai de gand sa mai postezi pe TPU, sunt persoane aici care nu raspund neaparat pentru funda happy
Oricum sa revin al problema ta.
Intr-un fel stiu cum te simti. Eu m-am mutat dintr-a 8-a chiar happy Fix cu un an inainte de evaluarea aia nationala. Deci iti dai seama ce greu mi-a fost. Nu stiam pe nimeni. Dar nici nu incercam sa atrag atentia. Fai la fel. Au inceput sa vina la mine peroanele care contau. M-am vazut cum sunt de obicei.
Cat despre liceu... Mda tot cam asa a fost. Dar in liceu oricum o sa iti faci prieteni pentru ca acolo mai nimeni nu se cunoaste cu nimeni, dar in fine nu stiu la ce liceu vrei sa dai. La mine a fost spiru, clar numai deia cu nasul pe sus laughing Dar a fost oke. Mi-am facut prieteni fara sa vreau si pot sa spun ca a meritat. Am atatea amintiri frumoase de atunci, ah...
Dar gandeste-te ca oricum lucrurile o sa se schimbe atunci. Stai linistita. Este timp. La urma urmei ce prieteni vrei? Vrei pe oricine de pe acolo? Decat unu de-la care nici nu merita atentia mai bine nimeni, daca stii cum zic.
Adica prietenii bun o sa vina daca sunt buni. Daca nu merita atunci nu o sa vina si tu nu trebuie sa iti faci griji pentru asta. Chiar ar trebui sa te bucuri ca nu ai prieteni asa ca ei
In orice caz, din ce am citit eu in intrebarea ta, ma gandesc ca tu oricum esti o foarte buna prietena pentru cine urmaza a-ti fi prieteni.
Iti doresc multa bafta in continuare si sa ajungi la un liceu bunwinking

| UrsuletulDePlush explică (pentru DoarBogdan):

Mersi ..Si nu vreau ca prieteni pe oricine, vreau cativa si buni( adevarati)...

| UrsuletulDePlush explică:

Scuze pentru greseliile gramaticale.Am pus intrebarea dupa telefon, scriu prea repede, si nu stiu de ce merge asa de greu.

| oliviascarlett a răspuns:

Crede-ma ca stiu cum e sa iti fie frica sa socializezi,am si acum problema asta,dar eu analizez foarte mult oamenii,deci pot sa spun ce trebuie sa faci pentru a scăpa de aceasta stare,la mine procesul e încă in desfasurare. Trebuie sa te relaxezi,pana la liceu mai ai câteva luni in care poti sa exersezi "socializarea",urmând sfaturile pe care ti le-am dat. Iti recomand de asemenea sa citesti niste carti de dezvoltare personala. Cat despre subiecte de discutie,exista o grămadă,dar probabil ca pur si simplu ti-e rusine sa vorbesti,asa cum sunt si eu. Vorbeste la început despre orice,despre muzica,profesori,haine. Poti sa incepi prin "ce bratara draguta ai! De unde ai cumparat-o?". Iti spun sincer ca eu am suferit mult in primele doua luni de liceu,si chiar nu vreau ca si tu sa patesti la fel. NU TREBUIE SA ITI FIE FRICA SA SOCIALIZEZI! Eu am început sa gândesc asa de ceva vreme: Cu totii gresim,iar daca spui sau faci o prostie s-ar putea ca ea sa ia in mintea ta proportii exagerate, in timp ce cei din jur s-ar putea nici sa nu observe. Trebuie sa fii vesela, fără sa iti fie rusine, si stai linistita, pentru ca totul va fi bine, sigur vei nimeri niste colegi dragut(majoritatea) si totul va fi ok. Succes!