| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani si urasc oamenii. Toti te dezamagesc la un moment dat. Am avut 4 prietene super bune timp de 11 ani, iar acum jumate de an m-am indepartat de ele pentru ca nu ma simteam bine in grupul lor, ma simteam folosita. Doua din ele sunt in clasa cu mine, din pacate, si nici macar un "buna" nu ne zicem. Acum mi-au ramas doar trei persoane importante in viata mea: mama, tata si iubitul meu pe care-l am aproape de 1 an si cateva luni. Chestia este ca el e la alt liceu fata de mine, distanta este de vreo doua ore intre noi, si ne vedem cam la doua-trei saptamani, in weekend. E foarte ocupat cu liceul, fiind la un Colegiu Militar. Simt ca nu-si face timp si pentru mine si nu-mi asculta problemele. De cand am inceput liceul am incercat sa ma integrez in clasa, si am facut-o, asta pana la un moment dat. De fapt, nu prea se numeste integrare..eu nu comunic cu persoanele din clasa, stau tot timpul in banca si sunt tacuta. Simt ca toata lumea ma respinge. Am avut un conflict cu sefa clasei, fiind o persoana impunatoare care nu ma suporta de nicio culoare, si nici eu pe ea. Va dati seama ca in fiecare clasa se formeaza bisericute. Ei bine, eu nu fac parte din niciuna, deoarece am vazut cat de falsi sunt colegii mei. Vreau sa fiu cum eram inainte, sa nu-mi fie frica sa vorbesc, sa-mi fac noi prieteni etc. Sau daca asta nu se poate, vreau sa ma diferentiez de toata lumea si sa nu mai fiu complexata nici de felul in care arat. Niste sfaturi/incurajari? Mersi.

2 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| DudeYouGotMe a răspuns:

Fii tu insati!(probabil ca ai mai auzit asta)Ok. daca nu te simti bine in preajma unor persoane nu incerca sa te faci placuta de ele, nu are rost sa iti schimbi caracterul pentru asta.Incearca sa intri pe tot felul de retele de comunicare,poate gasesti pe cineva ca tine si nu iti mai face griji pentru orice, iar cat despre iubitul tau, intelege-l, un colegiu militar presupune multa disciplina si munca, e normal ca uneori sa nu isi poata face timp pentru tine. Sper ca te-am ajutat. ^~^