| izabela1234 a întrebat:

Am 16 ani si am primul meu iubit.

Cum pot sa-i zic mamei de el? Mi-e frica pentru ca nu stiu cum o sa reactioneze. big grin

Răspuns Câştigător
| LifeIsColour a răspuns:

Buna,conteaza si relatia pe care ai avut-o pana acum cu mama ta, daca ati vorbit deschis despre orice, ai apelat la ea intotdeauna cand ai avut nevoie de un sfat sau ai avut mici probleme, cu siguranta vei sti cum sa incepi o conversatie pe aceasta tema.Important este sa o faci sa inteleaga ca este normal la varsta ta sa ai un prieten, ai 16 ani si deja esti adolescenta"in toata firea", nu te mai poate trata precum un copil de 12-13 ani.O poti asigura ca tu si prietenul tau aveti o relatie frumoasa, bazata pe iubire, incredere si respect si, de asemenea, promite-i ca i-l vei prezenta cu prima ocazie.Este important pentru mama ta sa-l cunoasca pe acest baiat,va avea mai multa incredere in el si,de cele mai multe ori,atunci cand ne cunosc prietenii,este de ajuns sa poarte o scurta conversatie cu ei,sa le analizeze modul de a vorbi,a se imbraca si a se comporta,pentru ca mamele noastre sa-si dea seama ce fel de personalitati au si daca sunt potriviti pentru noi. Daca stii ca mama ta este o persoana mai exigenta in privinta baietilor si nu ar fi de acord ca tu sa ai o relatie de la aceasta varsta,eu zic sa mai astepti cateva zile, timp in care o poti intreba ce parere are despre relatiile de la aceasta varsta, sau la ce varsta a avut ea primul prieten si cum se intelegeau.Ii poti cere astfel de detalii, dar intr-un mod subtil, pentru a-ti da seama cum ar accepta ea o posibila relatie a ta.De asemenea, poti vorbi cu prietenele tale, care au aceeasi varsta si le poti intreba cum le-au spus parintilor despre relatiile lor.Eu zic ca orice sfat este bine venit, iar ele cu siguranta te vor ajuta daca au trecut prin aceasta situatie. Sper ca te-am ajutat si nu uita, trebuie sa te inarmezi cu foarte mult curaj si rabdare, iar in cele din urma vei vedea ca totul va fi binehappy

4 răspunsuri:
| 德尼莎 a răspuns:

Te duci la ea si i spui pur si simplu ^^

| Meli2314 a răspuns:

Spune-i tu, decat sa afle de la altcineva. Si totusi ai si tu o varsta, nu e ca si cum ai avea 12 ani si nu-i poti spune mamei. Va aprecia sinceritatea, si te va lasa cu mai mult drag decat daca ar fi aflat mai tarziu. Spune-i "Mama, am cunoscut un baiat de care m-am indragostit, si suntem impreuna". Nu stiu, gasesti tu cuvintele. Sper ca te-am ajutat kiss Funda? big grin

| Mara570 a răspuns:

Îi spui: mamă am un iubit. Apoi îl prezinți. Oricum, ea va înțelege. Asa sunt mamele

| euuuu13 a răspuns (pentru Mara570):

Depinde,daca e ca mama, sa zica "ce? iti trebuiesc baieti de acu'? termini scoala si dupa baietii " straight face sigur nu va intelegewinking