| Kayn221 a întrebat:

am 16 ani si am racit ingrozitor, ma doare in gat cand inghit in sec ( am luat strepsils si diferite ceaiuri, dar nimic)
2: Mi-au iesit 4 herpesuri pe buze, care s-au raspandit pe aproape toata buza de sus si de jos. Incep scoala in 3 zile si vreau sa scap, ajutati-ma va rog!
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mergi la medic si trateaza-te. Ceaiurile pot ajuta tratamentul, dar nu reprezinta tratament in ceea ce pare a fi o gripa. Strepsilsul sunt niste bombonele care dezinfecteaza gatul de germeni banali, nu are recomandare in asa ceva. Medicul iti poate prescrie un antiviral, care sa te ajute si cu gripa si cu herpesul. Aparitia unui herpes atat de sever arata ca imunitatea ta este foarte deteriorata de infectie si e posibil sa nu poti ajunge in comunitate atat de repede (iti poti infecta colegii cu gripa ta si poti lua de la ei alte infectii urate)

| Kayn221 explică (pentru Brigaela):

O sa tin cont de raspuns, multumesc. Nu as putea trata cu ceva herpesul sa scap de mancarimi? Cel putin pana merg la medic?

| Brigaela a răspuns (pentru Kayn221):

Zovirax unguent (e mai bun ca aciclovirul desi contine aceeasi substanta)