| AndreeaTbs a întrebat:

Am o întrebare la care sper sa ma ajutați deci citeva zile în urmă au început sa ma doara sânii, semn ce următoarele zile mi se va inepe ciclul, tot odată cîteva zile în urmă m-am șters de sperma si cred ca am atins si vaginul înafară. Următoarea zi dimineața mam trezit cu o scurgere roșie deschis, ca urmare ma durea burta, au urmat voma ceea ce este de obicei atunci cand am ciclu. Și deja e a 2 zi de cînd deja am scurgeri roșii care seamănă ca si atunci cînd am ciclu. A 2 zi persistă si o ușoară balonare si crampe, care la fel sunt si la semnele ca ești însărcinată. Citisem pe internet ca unele femei în primele zile de concepție au la fel scurgeri roșii ceea ce înseamnă că sunt însărcinate. Vreau părerea voastră

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, unele femei au un ciclu fals cand sunt insarcinate, dar nu in primele zile de conceptie ci in prima luna de sarcina!
Poti face un test de sarcina la minim 5 saptamani de la ultimul ciclu menstrual, mai precis peste vreo 5 zile (daca acum este ziua a 2-a de scurgere).

| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece nu aveti cele mai elementare informatii cu privire la mecanismul prin care se poate produce/naste o sarcina citeste cu atentie urmatoarele informatii : Din totalul celor circa 28-30 de zile ale unui ciclu menstrual normal, doar in cele 3-4-5 zile care reprezinta perioada fertila a ciclului respectiv, se poate forma o sarcina. In restul zilelor chiar daca ajunge sperma in vagin, teoretic este aproape imposibil sa se formeze o sarcina. Orice fata/femeie dar nu numai ea ci si baiatul/barbatul, ar trebui sa cunoasca precis mecanismul de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar trebui sa stii neaparat ca pentru a se forma o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca acest lucru trebuie sa se petreaca in acelasi timp, sa se produca simultan/concomitent si anume : 1-) In primul rand CONDITIA PRINCIPALA este aceea ca fata/femeia trebuie sa fie obligatoriu in PERIOADA FERTILA, (cele 4-5 zile dinaintea zilei de ovulatie), sau sa existe deja un OVUL VIABIL in uterul ei care sa poata fi fecundat de un spermatozoid. 2-) Printro modalitate indiferent care ar fi aceasta, SPERMA trebuie sa patrunda, ajunga, obligatoriu IN VAGINUL EI (indiferent de cantitatea acesteia), deoarece doar in acest mod spermatozoizi existenti in sperma vor putea trece din vagin in uter si de acolo in trompele uterine pentru a fecunda ovulul (in cazul in care aceasta exista). In concluzie pentru ca o femeia sa poata sa ramana insarcinata; IN PRIMUL RAND TREBUIA SA FIE IN PERIOADA FERTILA in mod obligatoriu in momentul producerii sexului si trebuie tot in mod OBLIGATORIU, SA PATRUNDA SPERMA IN VAGIN. In cazul in care ciclul tau menstrual este NEREGULAT si din acest motiv nu se poate determina perioada fertila trebuie sa stii ca esti "condamnata" sa intretii mereu doar contacte sexuale protejate. Scurgerea de menstra poate sa fie diferita fata de cele anterioare, insa acest lucru NU se datoreze unei sarcini ipotetice ci activitatii hormonale din respectivul ciclu menstrual. Pentru linistea ta sufleteasca peste 5 zile poti sa-ti faci un test de sarcina pe baza urinei de dimineata. Multa sanatate!

| OoBunnyoO a răspuns:

Sansele sa ramai insarcinata doar pentru ca ai fost atinsa pe partea exerioara a vaginului cu sperma sunt extrem de mici. Nu cred ca sunt motive sa te ingrijorezi.

Poti face un test de sarcina eventual, daca esti curioasa.