| TrueGamer2001 a întrebat:

am o intrebare, pe care eu ma confrunt de aproape un an, eu am 15 ani si 1, 68m si 5mm (va dau datele exact), eu nu am mai crescut de aproape un an si am ramas la aceeasi inaltime, chiar si colegii care au fost mai mici au crescut mai inalti, si ma intreb daca eu o sa mai cresc. M-am uitat si la inaltimea parintilor mei, mama mea are 1, 65 la fel si tata insa tata a lucrat de cand era tanar si a ramas la aceeasi inaltime. iar daca ar fi sa raman la aceeasi inaltime, ce s-ar putea face sa prevenesc acel lucru?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mananca carne mai multa si apuca-te de sport, ca te vei inalta pana la 18-20 de ani!
Sa-ti spun o poveste adevarata despre japonezi care sunt micuti de statura cu exceptia samuraiilor care sunt inalti si atletici, secretul este: japonezii saraci mananca zilnic orez cu verdeturi, japonezii bogati si samuraii nu manaca orez deloc, in schimb mananca carne multa, peste, pui, porc si hranindu-se cu mai multa proteina si-au stimulat sistemul endocrin sa produca hormoni de crestere!
Sportul practicat zilnic, combinat cu hrana bogata in proteina (carne, oua, lapte, pateuri, ham) ajuta la dezvoltarea corpului si ajuta la crestere in adolescenta.
Deci, acum este momentul tau cel mai bun, sa faci sport intens si sa manaci foarte bine, carne la fiecare masa, vegetale si apa plata!
Voiam sa-ti mai spun ceva, nu are importanta ca taica-tu a lucrat, nu asta este adevaratul motiv pentru care nu a mai crescut mai inalt, de fapt, nu a putut creste mai inalt din cauza mostenirii genetice de la parintii lui, care sunt in genele lui si ale tale binenteles, dar in nici un caz de la munca!

| TrueGamer2001 explică (pentru Violleta2022):

Pai, eu carne mananc aproape in exces( fiind la tara avem de unde) si asta nu a schimbat nimic. Faza cu japonezii o stiu, insa aceasta s-a intamplat in cateva decenii dupa ce europenii au introdus carnea, caci ei erau Zen-Budisti si nu mancau numai carne de peste ( am citit-o asta in Shogun). Iar cand vine de sport intens noi avem de lucru acasa extrem de mult, si apropo, faza cu mostenirea genetica ii adevarata, bunicul(tatal tatalui meu era intr-adevar un om scund, ceea ce se explica si statura lui scurta). Eu sincer ma tem sa nu mostenesc genele sale( pur si smplu nu doresc sa fiu scund)

| corbulalbrosu a răspuns:

Inaltimea ta este conforma cu informatia genetica transmisa de paritii tai prin cromozomii lor care au participat la constituirea ADN-ului tau. Informatia genetica mostenita este cea care transmite toate caracteristicile organismului tau cum ar fi inaltimea, culoarea parului, a ochilor, conformatia fetei, lungimea bratelor, marimea l#bei piciorului, etc care nu poat fi modificata prin nicio metoda. In consecinta trebuie sa accepti ceea ce a a dorit "destinul" si informatia combinatiilor cromozomiale sa se intample in cazul tau. Printre sportivii de performanta sau nu, dar in cadrul aceluiasi sport exista atat "pitici" cat si giganti cu toate ca fac aceleasi antrenamente deci sfatul celor 2 "doamne" este cel putin eronat. Sportul ajuta la mentinerea unei sanatati mai bune insa in nici un caz nu va determina cresterea in inaltime. Multa sanatate!

| TrueGamer2001 explică (pentru corbulalbrosu):

Sa fiu sincer, eu sunt singurul in familia mea care ii blond si ochii verzi, restul is saten mama are ochii albastri insa toti din familia noastra avem ochii verzi, deci gena tatalui a fost dominanta, insa fratele meu ii cel mai inalt la 1, 80 si eu la 1, 68, 5 am o inaltime mai mare decat a tatalui meu. Insa eu is organism ectomorf, si ciudat ii faptul ca nimeni nu se aseamana cu mine ( nu-s copil din flori ca sa stii).

| OoBunnyoO a răspuns:

Asa cum a zis si Gretta, apuca-te de sport. Nu sala si nu sport de performanta, insa sport intr-un ritm normal, cateva ore, de doua, trei ori pe saptamana. Inotul este o optiune foarte buna pentru a te inalta. Sau baschetul.

Ai grija sa mananci cum trebuie si foarte important nu sari peste orele de somn. Incearca sa dormi pe putin noua ore pe noapte. Somnul din timpul copilariei si al adolescentei este foarte important pentru cresterea armonioasa a corpului.

| Divy a răspuns:

Pentru a crește în înălțime ai nevoie de sport ca baschet, înot și eventual volei dacă la bachet te descurci mai greu cu săritul.
Exercițiile predominante trebuie să fie tracțiuni la bară asta în caz simplist, cu bani puțini și lipsă de prieteni.
În al doilea rând sunt alimente ce conțin calciu, vitamina D, și forme de vitamina B (acestea din urmă ajută la creștere). În plus sunt necesare 8-9 ore de somn pentru a reuși să crești.
Reține un lucru nu poți depăși cu mult fizionomia genealogică a părinților, bunicilor și respectiv străbunicilor tăi mai mult de 10 cm maxim, deși asta e exagerat deoarece întinderile afectează doar corpul astfel organele rămân la fel de mici.
Cel mai bine e să te mulțumești cu ce ai, oamenii mici sunt mai de succes decât cei înalți, cel puțin eu așa am văzut.