| AuroraCT a întrebat:

Am o problema. Nu stiu sa imi apar cea mai buna prietena de o fata care o uraste. Cum sa fac? Ce sa fac?

6 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Hey!

Am fost si eu candva in situatia prietenei tale.
In primul rand vorbeste cu prietena ta si spune-i sa nu mai puna la suflet toate lucrurile rele pe care le spune acea persoana. *asta daca spune*

Acea prietena trebuie sa invete sa taca, sa ignore persoanele care nu-i merita timpul. Acea fata este dornica de cearta. Daca prietena ta nu ii raspunde atunci la un moment dat acea fata care o uraste o sa se sature si o s-o lase in pace intrucat nu o sa i se mai para distractiv.

Tu,in calitate de prietena trebuie sa fii alaturi de ea, trebuie sa-i fii alaturi, sa iesi cu ea, sa vorbesti cu ea in asa fel incat aceasta fata sa vada ca nu este singura si ca orice ar fi acea fata nu poate sa-i faca vreun rau.

Cel mai bun mod de a o ajuta ar fi sa petreci mai mult timp cu ea... sa incerci sa vorbesti cu ea chiar daca fata nu vrea. De exemplu ii poti spune * " Nume", nu pune la suflet tot ce iti spune aia. Face asta doar ca sa te enerveze, vezi si tu ca nu are dreptate.*

Fata repsectiva nu are cum sa-ti loveasca prietena. Sau daca o loveste atunci puteti apela la diriginta/profesori/director sau chiar la politie daca nu sunteti la scoala iar problema nu se poate rezolva intr-un mod amical.

Fiecare avem o persoana pe care o uram dar asta nu inseamna ca o urmarim ca s-o batem.

De obicei aceasta "ura" se limiteaza la cuvinte grele dar care nu au niciun efect daca nu le iei in considerare.

Daca acea fata ii face ceva rau/ii spune ceva urat iar prietena ta se supara *dar nu vrea sa recunoasca* atunci incearca s-o scoti pe undeva *cheam-o pe la tine, mergeti pe undeva ca s-o distragi*
Cateodata o plimbare alaturi de cea mai buna prietena te poate face sa uiti de toti prostii pe care ii ai pe cap.

Succes! Nu uita, nu suntem in Evul Mediu! Daca fata acea o loveste sau daca pune pe altcineva s-o loveasca atunci nu ezita sa apelezi la directorul scolii *daca esti la scoala* sau la politie.

| RIze1KDE1LuNA a răspuns:

"Fii acolo ca ajutor, nu ca actor! Gata sa lupti in razboaiele lor"! Nu cunosc detaliile dar fii acolo pentru ce iubesti. Poate zici cateva cuvinte in locul prietenei tale sau daca nu te duce capul poate dai si palma sau nu stiu ce...laughing)

| CuddlyNightmare a răspuns:

Spune-i sa o ignore. Asa scapi de tampiti. Te prefaci ca nu ii vezi sau auzi.

| TobyUchiha a răspuns:

Buna!
Ar trebui sa o evite pe cat posibil.
dar daca e grav trebuie sa anunti politia.
Sper sa nu pateasca nimic

| AuroraCT explică:

Hei!

Trebuie sa va marturisesc ceva: de fapt, eu nu exist, sunt doar un personaj fictiv din filmul "Lumea e a mea" ai fac parte dintr-o gasca de zile mari: Larisa, Florin, Oli, Aura si Ana.
Chiar daca eu nu exist, probleme mele exista.

Asa ca facem un concurs aici pentru voi, gagici si printi, sa ne ajutati sa le rezolvam si sa castigati o invitatie dubla la filmul nostru.

Premiera filmului se intampla pe 23 octombrie si vrem sa fiti alaturi de noi, asa ca o sa premiam cele mai marfa raspunsuri la ce intrebam pe aici. Concursul este valabil pentru toti cei care ne-ati ajutat pana acum si pentru voi care ne raspundeti in continuare.
Fiecare din gasca noastra de 5 pune la bataie cate o invitatie dubla care ajunge la cel mai misto raspuns si pe 21 octombrie aflati cine castiga. Dam reply in aceeasi zi la intrebarea respectiva cu norocosul ales prin www.random.org.

Pana ce rupem marile ecrane ne cunoasteti aici https://www.youtube.com/watch?v=yjqd42noZ88 si ne intalnim aici https://www.facebook.com/lumeameafilmul?fref=ts.

Hai la premiera in cinematografele din toata tara, pe 23 octombrie, sa vedem cel mai smecher film. Pana atunci…
#caremirezolviproblemele
#vreiinvite

Regulament complet, aici: http://www.tpu.ro/blog/?p=5224

| AuroraCT explică:

Buna,

Cei 5 castigatori ai concurului http://www.tpu.ro/blog/2015/10/15/regulament-concurs-lumea-e-a-mea/ sunt Dumitrescu_marius_1995, Corbulalbrosu, Margaux, Alexandra_Madalina_1990 si AliGab

Va multumim tuturor pentru participare si va invitam pe toti sa veniti in cinematografe, incepand cu 23 octombrie, la premiera filmului LUMEA E A MEA.

Castigatorii sunt rugati sa imi trimita un mesaj privat cu datele de contact pentru a putea intra in posesia invitatiilor duble la film.

O zi frumoasa!