| Cristinaaa57 a întrebat:

Buna,am si eu o problema,parintii mei nu o suporta pe o prietena foarte buna.ea este o fire mai rebela, fumeaza si si-a inceput viata sexuala de la 13 ani, dar nu asta conteaza...are un suflet bun si este foarte de treaba. parintii mei nu o accepta pentru ca cica "golanesc" cu ea. dar eu nu de asta sunt prietena cu ea,ci pentru ca ne intelegem reciproc si ne stim de un an si ceva...iar parintii mei nu ma mai lasa sa ma vad cu ea :'(,jur ca nu mai pot,ma enerveaza foarte mult ai mei, imi vine sa-i si injur.va rog dati-mi niste sfaturi, dau Funda sad

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pe parcurs inveti prostii de la ea si ei nu vor sa ajungi curva ca ea la o varsta mica

| Cristinaaa57 explică (pentru mgtow):

Daca faci sex inseamna ca esti curva? fiecare incepe viata sexuala cand simte...stiu ca-i o varsta prea mica, dar eu nu o judec, nu-mi place sa judec ca nu se stie ce a fost.sau ce problem a avut

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e rebela asa cum iti place tie sa crezi. E un copil nesupravegheat, un copil de care parintii nu se intereseaza, un copil needucat... pe de alta parte parintii tai fac tot posibilul sa nu ajungi la fel si sa stii ca au mare dreptate, o sa intelegi tu cand o sa fii mai mare

| Mayar a răspuns:

Mai, si eu am cunoscut pipite si tarfulite care sunt 'de treaba', dar de aceea nu ma invart in cercul lor. De ce? Pentru ca cine se aseamana se aduna, iar eu nu ma aseaman cu ele.
Din moment ce tie nu ti se pare revoltatoare viata pe care o duce, e clar ca si tu ai face la fel. Deci le dau dreptate parintilor tai. Ti-as sugera sa iti deschizi ochii si sa mai si gandesti din cand in cand. De aceea ai discernamant si creier.

| Kenya a răspuns:

Parintii tai nu vor sa ajungi ca ea... Asculta-i o sa vezi mai tarziu ca au dreptate...O sa te influenteze neintentionat si o sa intri intr-un anturaj prost. La 13 ani sa-ti incepi viata sexuala? Welcome to Romania...

| MidnightR a răspuns:

NU e nicio fire rebela.
Faptul ca fumezi nu te face deloc rebel, mai degraba dovedeste ca esti prost si ca te lasi influentat de anturaj(banuiesc ca nu s-a apucat ea asa intr-o zi fara sa fie influentata).
Cum a spus si "suntserios" ceea ce ai scris tu dovedeste doar ca i-a fost permisa prea multa libertate.

| Cristinaaa57 explică (pentru MidnightR):

Da,dar daca sunt prietena cu ea asta nu inseamna ca ma poate schimba intr-un anumit fel.eu vreau sa raman prietena cu ea, pentru ca ne intelegem bine

| MidnightR a răspuns (pentru Cristinaaa57):

Pana la urma, tu decizi daca sa te lasi influentata sau nu.

| KinderBeeeib a răspuns:

Incearca sa iti pastrezi calmul.In primul rand,parintii tai nu vor sa te vada nefericita,vor doar sa te protejeze si sa se asigure ca prietena ta nu are o influenta rea asupra ta.Tu trebuie sa le explici, fara sa tipi, ca tu intelegi grijile pe care si le fac ei si ca o sa ai mai multa grija. Spune-le ca prietena ta nu este o persoana rea, si ca nu are absolut nici o influenta asupra ta, ci pur si simplu iti place sa vorbesti cu ea si va intelegeti foarte bine.

| IonuţR1995 a răspuns:

Nu actiunile noastre ne definesc. Poate ea la 13 ani a fost pacalita sa faca acea treaba, iar fumatul, fumeaza toti copii de 12 ani. sa fim seriosi. Stai linistita, spune-le parintilor tai, partile ei bune. Si ca nu ar trebui sa-ti aleaga ei prietenii.
Mult succes.

| Cristinaaa57 explică (pentru IonuţR1995):

Asa ziceam si eu...ms de sfatbig grin

| CosminaCosmii51 a răspuns:

La greu vezi cine iti sare-n ajutor si filtreaza-ti ''prietenii'' :3
N-are rost sa te certi cu ai tai, tu oricum o sa faci ce simti.