| alexali95 a întrebat:

Bună.
As vrea sa devin editor de carte, dar am nevoie de mai multe informații despre acest domeniu si despre facultatea ce trebuie urmată.
Mă puteti ajuta?
Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

E un domeniu in care in general ai nevoie de atat de multe lucruri dar parca totusi nu. E un paradox. majoritatea editorilor de carte din Romania sunt autori care s-au reprofilat. Studiile sunt astfel extrem de diverse. In mod tehnic ai avea nevoie de litere sau stiintele comunicarii dar nu e o regula per se. E genul acela de domeniu insa in care nu poti sa ajungi pe postul dorit la o editura mai repede de 10 ani de la intrarea pe paita muncii, decat daca, desigur, iti faci tu o editura (ca tot se practica acum).

| j1NNNx a răspuns:

Buna. Cred ca Facultatea De Litere thinking