| Alexandra_1516 a întrebat:

Buna care imi zice si mie rolul virgulei, punctelor de suspensie, cratimei, ghilimelelor, intrebarii, exclamari? dau fundizahappy

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Rolul virgulei
A. In propozitie
1. Separa constructiile in vocativ de restul comunicarii
ex. -Dragul meu fecior, nu-ti pot oferi ce doresti.
2. Separa apozitiile de restul comunicarii
ex. – Noi, elevii clasei a VIII-a, invatam pentru examen.
3. Separa constructiile incidente de restul comunicarii
ex. Am pierdut, din neatentie, explicatia profesorului.
4. Separa parti de propozitie de acelasi fel
Azi avem urmatoarele ore : matematica, romana, sport, engleza, etc.
5. Marcheaza predicatul eliptic
ex. Ea l-a intrebat si el, nimic.
6. Separa interjectiile de restul comunicarii
ex. Ei, ce sa-i faci?
7. Se utilizeaza in cazul incalcarii topicii
ex. El, din cand in cand, ne cauta.

PUNCTELE DE SUSPENSIE (...) arată o pauză mare în cursul vorbirii. Spre deosebire de punct, punctele de suspensie nu marchează sfârşitul unei propoziţii sau al unei fraze, ci indică, în general, o întrerupere a şirului vorbirii.

Al cratimei:
-Leagă cuvinte diferite ce formează silabe comune, prin elidarea unor vocale sau nu: te-au văzut.

-imperative si gerunzii cu pronumele reflexiv sau personal postpus (du-te!, ducându-se, ducându-le).

-Separă elementele formei inversate a perfectului compus: „venit-ai"

-adjective posesive postpuse substantivului, în expresii de tipul maică-sa, taică-su.

-Marchează o schimbare de topică (de ex. postpunerea pronumelui în raport cu verbul : Huleşte-le!), efectul expresiv fiind acela al mutării atenţiei asupra verbului şi constituirea ad hoc a unei aliteraţii.

-elemente componente nesudate ale unui cuvânt compus: câine-lup, dus-intors.

-În poezie, are rolul de a păstra măsura versului prin reducerea numărului de silabe-elidarea unui sunet- (necesităţi prozodice) şi de a marca rostirea legată a două cuvinte. Ca figuri de stil fonetice, intră în categoria sinerezei (transformarea unui hiat în diftong: de-abia), a sinalepsei ( reducerea unui diftong la o singură vocală: d-abia), a aferezei ( suprimarea unui sunet iniţial: nalt), a apocopei (suprimarea unui sunet final: pân’ să).
Cam atata stiu.
Sper ca te-am ajutat
Pa Pa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am uitatblushing
SEMNUL ÎNTREBĂRII (?) este folosit în scriere pentru a marca intonaţia ropoziţiilor sau frazelor interogative. Se pune semnul întrebării:după cuvintele, grupurile de cuvinte, propoziţiile sau frazele care au...

si

rolul semnului exclamarii:
- La sfârşitul unei fraze exclamative;

- La sfârşitul unei fraze în care există o principală exclamativă, atunci când până la sfârşit nu se pierde complet tonul exclamativ;

- La sfârşitul unor cuvinte exclamative incidente sau a unor propoziţii exclamative incidente;

- După interjecţii, când acestea au rol independent;

- După vocative, când sunt exclamative.

Sa ai o zi bunawinking

| Urinak a răspuns:

Doamne fere

| clarutay a răspuns:

Doamne....copile...in ce clasa erai?

| snaidar a răspuns:

Rolul virgulei:de a enumera. Punctele de suspensie arata o pauza in rolul vorbiri.Semnul intrebari se pune la sfarsitul propozitiei prin care se intreaba ceva.Semnul exclamari cand exprima o mirare, un indemn.Ghilimelele reproducerea exacta a cuvintelor unei persoane.Cratima desparte un cuvant ex floarea -soarelui.