| Adelina14 a întrebat:

Buna caut peste tot si nu gasesc versurile la ecest cantec ma ajutati va rog
http://www.youtube.com/watch?v=v1YQ-TXl7VE
Dorina Sovre- Balada Mamei
am incercat sa scriu cuvintele dar nu le intele va rog mult
multumesc anticipat
p/s

Răspuns Câştigător
| CapitanPufuletee a răspuns:

Copile mai deschide o usa, macar asa din cand-in-cand si la casuta in care in noapte doi ochi de mama amar ce plang (? ) Fii bun ca in copilarie si spune doua vorbe bune si mamei care te-a crescut si care te-a adus pe lume. Tine minte, tu copile : ea te.a leganat pe brate ziha si-n puterea nopii pana cand de dimineata si in ochii ei de mama tu ai fost sfanta minune si nu se gasea in Cer inger mai frumos ca tine; pentru ea tu esti lumina si Craciunul si Invierea, tu esti lumea la un loc, bucuria si durerea. Au trecut ani, ai crescut, acum esti mare si ti-ai uitat copilaria si chipul mamei-l.ai uitat. Ea te-a invatat ce a fost mai bine, ti-a dat atat cat a putut si atunci cand ai facut rele [2:7] si atunci cand esti ajuns la greu merge cu capu-n pamant si de necazul tau o mama nu-si afla locul intr-un mormant, nu vrea sa-ti fie o povara, si-n viata nu-i trebuie mai mult decat ca sa te stie om si nu un suflet ratacit, ca cel mai mare vis al ei e sa te vada ajuns la bine, sa-nchida linistita ochii cand o pleca de langa tine. Negresit vine o vreme cand in casa cea micuta ai mai vrea sa-i spui cuiva: bine te-am gasit maicuta; atat cat o mai ai pe lume, cat picatura de credinta, intoarce-te iar la ea, din cand-in-camd cu pocainta. Du-te la ea, cpoile drag pana mai ai la cin' te duce si pana nu apuci sa ai in loc de mama, o biata cruce. Copile, mai deschide o usa, macar asa.din cand-in-cand si la casita in care in noapte doi ochi de dorul tau se sting. De un sfert de ora ma chinui si eu sa inteleg ce tot spune acel om! Uuf laughing Sper ca te.am putut ajuta pentru a nu ma fi intristat degeaba de la aceasta balada :'( P.S: Cristos a inviat!