| love0910 a întrebat:

Ce produse de ingrijire si make up recomandati pentru o incepatoare si sa nu fie prea scumpe... eventual mentionati un pret aproximativ va rog. Mentionez ca am tenul gras cu probleme cu acneea. Va rog sa nu imi spuneti ca sunt prea mica pentru asa ceva pentru ca am 14 ani sau chestii de genul asta pentru ca e decizia mea si parintii mei sunt de acord. Va multumesc!

11 răspunsuri:
| AnnaaaMaria a răspuns:

Ca să scap de coșuri, eu am folosit Zinneryt, dar ca rutină de îngrijire personală:
-demachiant elmiplant(20 de lei) în fiecare dimineață și seară chiar dacă ești machiată sau nu pentru a nu se forma mai multe coșuri și/sau puncte negre
-cremă hidratantă pentru zona ochilor, am una de la avon cu echinaceea și ceai verde, a costat undeva la 10 lei
-cremă hidratantă pentru toată fața de la cosmetic plant(luată de la plafar), aprox. 15-20 de lei
-balsam de buze cu ceară de albine avon 9-10 lei

Pentru make-up:
Dacă ai tenul acneic, folosește un fond de ten și o bază pentru ten uleios/gras: -fond de ten:l'oreal mat magique-35 de lei pe 1001cosmetice.ro
-bază de machiaj de la oriflame, 30 de lei aprox
-anticearcăn rimmel london wake me up-18 lei 10001cosmetice.ro
-corector de la oriflame, acela care seamănă cu un ruj și are o parte verzuie.acea parte acoperă foarte bine acneea rozacee, dar îl folosești pe sub fondul de ten și aplici și un corector la culoarea pielii pe deasupra
-blush nyx-aprox 30 de lei, găsești pe makeup-shop.ro
-rimel max factor 1000calories-aprox 20-25 de lei, sau rimel de la avon super shock care e minunat și e vreo 15 lei
-ca farduri de pleoape, eu mi-am luat o trusă cu 120 de culori, găsești pe paletutze.ro, aprox 50 de lei
-ruj extralasting avon-aprox 20 de lei... dacă mai ai nelămuriri, întreabă-mă

| love0910 explică (pentru AnnaaaMaria):

Merci muult! Mi-ai fost de mare ajutor! kisskiss

| adeluna a răspuns:

Nu mai stiu preturile, insa iti pot recomanda aceiasi 3 pasi de baza in ingrijirea tenului:
1. curatare (recomand un gel sau spuma)
2. exfoliere (gel cu granule grunjoase)
3. hidratare

Cauta produse cat mai naturiste si nu uita ca mai scump sau de marca nu inseamna mereu mai bun. Mie imi place variatatea celor de dm, pe care, fiind firma germana, ii recomand ca standard de calitate si preturi decente.
Nu uita ca o fata sanatoasa va arata mereu bine, in timp ce sub machiaj defectele raman inca vizibile ca o gramajoara de praf sub un covor happy Deci iti sugerez sa investesti mai degraba banii si resursele in curatarea aprofundata si hidratarea fetei. Eu una foloesc apa de trandafiri(presupun ca in Romania gasesti la plafar sau farmacie), o crema hidratanta si impotriva cosurilor ulei de arbore de ceai. E drept ca miroase intens, de aia il aplic seara cand nu mai ies nicaieri, dar sincer din cate produse am incercat de-a lungul timpului (si am aproape 25 de ani), nimic nu a functionat mai rapid si eficient.
Iar ca machiaj - un rimel si un luciu de buze potrivit tenului tau plus sprancenele un pic aranjate cred ca e de ajuns. Doar nu ai vrea sa te imbatranesti singura prin machiaj, nu?
Pe termen lung ai grija sa porti protectie solara, bea ceai verde(super eficent ) si nu fuma(nimic nu imbatraneste mai tare pielea ca fumatul)
Partea faina e ca esti tanara si pielea ta, curata fiind, se repara singura si are frumusetea naturala a tineretii

| adeluna a răspuns (pentru adeluna):

As, si daca chiar ai nevoie foloseste mai degraba un baton corector (concealer) exact pe zonele cu probleme, decat sa aplici fond de ten peste toata fata

| love0910 explică (pentru adeluna):

Multumesc mult de tot pentru sfaturi! Fond de ten nu am de gand sa folosesc, sunt total impotriva lui, ma gandeam la un BB cream. Si la preturi nu zic ca nu as da bani pe un produs bun, dar totusi nu preturi exagerate, gen 100 lei un BB.

| Diana1417 a răspuns:

Ideea ar fi ca fondul de ten nu lasa pielea sa respire astfel se opreste eventuala vindecare a acceei.Cel mai indicat insa e sa mergi sa iti iei produse naturiste deoarece fondul de ten naturist contine o crema care ajuta la vindecarea acceei.

| love0910 explică (pentru Diana1417):

Multumesc, as fi vrut mai multe sugestii dar iti sunt recunoscatoare pentru raspuns. Te pup!kiss

| Diana1417 a răspuns (pentru love0910):

Http://www.organik.ro/machiaj-mineral-si-bio/fond-de-ten cele de la firma asta sunt foarte bune

| AleexTPU a răspuns:

Avon sau Oriflame! Au produse bune!

| AnnaaaMaria a răspuns (pentru AleexTPU):

Păi ce pot spune e că ambele firme au atât produse bune, cât și produse mai puțin bune, ca orice companie de altfel